Тринадцять сокир–кельтів часів пізньої бронзи, виготовлених справжніми майстрами ковальської справи майже 3,5 тисячоліття тому, знайшли миколаївські археологи під час розкопок у городищі «Дикий сад». Чотирнадцяту сокиру знайшли згодом північніше Миколаєва. Дослідники переконані: це найбільш значущі знахідки за останні 80 років розкопок городища. «Досі Україна мала безліч знахідок із бронзи, та вони не були прив’язані до жодного поселення. А такого скупчення предметів у центрі древнього міста ще не було, — розповів «УМ» начальник комплексної археологічної експедиції «Дикий сад», директор науково–дослідного центру «Лукомор’є» Кирило Горбенко. — Ми знайшли скарб із бронзових сокир, які мають назву «кельти», бронзового наконечника для списа та невеличкого ножа–пилки, який могли використовувати навіть для гоління обличчя чоловіків».
«Кельти» знайшли за стіною розкопаного будинку. Археологи припускають, що артефакти XII століття заховав сам господар, який, імовірно, працював ковалем або мав статус впливової особи. Адже на той час власник таких предметів мав бути справжнім багатієм. Що цікаво, старовинні бронзові інструменти майже не зіпсувалися. «Загалом у нас налічується близько 60 бронзових виробів: від шпильки до величезного казана, але ці знахідки — особливо значимі, — продовжує археолог. — Бронзові сокири вказують на культурний, економічний і навіть політичний уклад життя мешканців городища, яке, безперечно, було центром стику цивілізацій і транзитним містом виробів із бронзи з усього світу».
Загалом за півроку розкопок в урочищі «Дикий сад» миколаївські археологи знайшли дев’ять щільно поставлених будинків давніх кіммерійців. Через два роки на базі знахідок науковці планують створити музей під відкритим небом, реконструювавши стародавні будівлі у натуральну величину.
ДОВІДКА «УМ»
Городище «Дикий сад» — єдина в Україні археологічна пам’ятка, яка є залишками чорноморського міста–порту часів легендарної Трої та єдине степове городище епохи середньої бронзи, знайдене в Україні. Вчені стверджують, що городище «Дикий сад» лише на тисячу років молодше від єгипетських пірамід і на 500 років старіше за Ольвію. За попередніми підрахунками, тут проживали понад півтисячі мешканців.