З 1 вересня, згідно з указом президента Білорусі Олександра Лукашенка, школи країни повернулися до 11–річного терміну навчання. «Дванадцятирічку» скасовано. Декларована мета реформи — це заощадження бюджетних коштів. А заощадити білоруська влада хоче доволі суттєво — близько 70 млн. доларів. Олександр Лукашенко пообіцяв, що зекономлені кошти «буде використано з користю». «Гроші ми краще пустимо на стипендії та зарплати вчителям», — сказав він. Одначе про те, що внаслідок анулювання одного навчального року постраждають учителі, Лукашенко і словом не обмовився. Адже навіть за найскромнішими підрахунками перехід на «одинадцятирічку» потягне за собою звільнення 23,5 тисячі вчителів зі 135 тисяч, які працюють у білоруських школах.
Під скорочення потраплять насамперед ті викладачі, дисципліни яких будуть виключені зі шкільних програм. Це «Світова художня культура», «Образотворче мистецтво», «Основи безпеки життєдіяльності» та... «Історія Білорусі». Для «оптимізації навчального навантаження» міністерство освіти вирішило об’єднати курс вітчизняної історії з історією світовою. Більше того, історія Білорусі відтепер, за бажанням дирекції тієї чи іншої школи, може читатися не рідною мовою, а російською.
Як не дивно, нові освітні ініціативи президента Лукашенка неоднозначно оцінили навіть прихильники влади. Голова комісії з освіти та науки білоруського парламенту Володимир Зданович назвав повернення до 11–річної форми навчання «реформою, що веде в печерні віки». Зараз у багатьох модерних країнах світу навантаження на учня складає 1100—1600 уроків на рік, тоді як у Білорусі цей показник майже вдвічі менший — лише 800 годин. «При подальшому зниженні цього показника наслідки для держави стануть незворотними», — б’є на сполох пан Зданович.
Збенетежені змінами, звісно, й самі вчителі. «Ми не розуміємо, як навчати дітей. Нових підручників ще немає, учбові програми перекроюють нашвидкуруч. Якщо до переходу на «дванадцятирічку» ми готувалися кілька років, то «повернення в минуле» тепер відбувається менш ніж за півроку», — розповів «УМ» учитель однієї з мінських шкіл.