IX Конгрес Світового конгресу українців, що відбувся перед Днем Незалежності в Українському домі, як завжди, подарував радість представникам діаспори. За словами голови оргкомітету Марії Шкамбари, основним питанням цьогорічного зібрання стало налагодження координації між всіма українськими організаціями світу, яких є сотні. Конгрес також ухвалив резолюції щодо членства України в НАТО і щодо підтримки Грузії як цілісної незалежної держави. «Заяву СКУ про Грузію вже перекладено кількома мовами і передано до газет різних держав світу, де є українська громада», — розповіла «УМ» пані Марія.
Конгрес спланував роботу на найближчий час, а це — відзначення 300–х роковин Батуринської трагедії (передбачені лекції й симпозіуми, тематичні заняття в українських школах світу) і 75–х роковин Голодомору. Одне із засідань Конгресу було присвячене Великому голоду. Члени Міжнародного комітету СКУ з відзначення річниці Голодомору обмінялися звітами з представниками українського уряду, секретаріату Президента, Благодійного фонду «Україна 3000». Так, голова СБУ Валентин Наливайченко розповів, що всі архіви СБУ, що стосуються Голодомору, уже розсекречені. СБУ оприлюднила списки організаторів Голодомору. Ці документи дозволяють визначити міру кримінальної відповідальності за скоєний злочин. Тим паче що злочинна машина геноциду, апробована у 1932–33 роках, продовжувала діяти на Західній Україні після 1939–го. Наприкінці цього року відбудеться засідання Генеральної Асамблеї ООН, і правнича комісія Міжнародного комітету підготувала для нього текст резолюції, де доведено геноцид проти українського народу в час Великого голоду. На жаль, уряд України досі не розглянув текст, тому голова СКУ закликав міністра юстиції розпочати узгоджену роботу. З виступів представників Міжнародного комітету з різних країн ставало зрозуміло, що Російська Федерація набагато активніше працює, ніж Україна. Іноземні часописи «вчасно» отримують неправдиву інформацію «на тему Голодомору».
«В останні роки ми змінили напрям — від дослідження і поширення правди про Голодомор до вивчення конкретних фактів, дослідження Голодомору в окремих населених пунктах, — сказав віце–прем’єр із гуманітарних питань Іван Васюник. — Жертв — мільйони, але кожен із них мав свою долю». Віце–прем’єр повідомив, що до 22 листопада, коли відзначатимемо 75–ті роковини, має з’явитися п’ять нових фільмів про Голодомор. В один із днів зібрання учасники та гості Конгресу пройшли жалобною ходою по Хрещатику і вулиці Михайлівській до пам’ятного знака Голодомору. Там ієрархи різних українських церков на чолі з патріархом УПЦ КП Філаретом відслужили соборну панахиду за жертвами Великого голоду 1932—1933 років.
Наприкінці Конгресу новим головою СКУ обрали адвоката Євгена Чолія. «Це людина, яка добре знає українську громаду світу, — означила постать Чолія голова оргкомітету IX Конгресу СКУ Марія Шкамбара. — Гадаю, що з таким президентом Світовий конгрес українців і надалі йтиме вперед».