31 липня український парламент ухвалив рішення про збільшення з 1 вересня акцизного збору на тютюнові вироби більш ніж удвічі. Тобто з першого місяця осені вартість цигарок у роздрібній торгівлі суттєво зросте. Таке подорожчання активно підтримують і українські зірки шоу–бізнесу. «Треба розуміти, що наразі в Україні відбувається масове самогубство. Звісно, щоб люди кинули курити, одного підняття цін недостатньо. Це має бути одним із кроків боротьби з курінням», — каже Вадим Красноокий, соліст гурту Mad Heads XL, коли погодився підписати «Маніфест українців проти куріння».
Коаліція громадських організацій та ініціатив «За вільну від тютюнового диму Україну» ще 30 травня оголосила війну курінню. Тоді небайдужі громадяни України закликали всіх сучасних людей — курців та некурців — приєднатися до них. Понад 100 відомих українців підписали «Маніфест українців проти куріння», в якому закликали державу «підняти ціни на цигарки, щоб діти не могли їх так легко купувати». Маніфест підтримали співачки Софія Ротару, Ані Лорак, Настя Каменських, актори Богдан Бенюк і Володимир Горянський, актриса Наталія Сумська, художниця Євгенія Гапчинська, оперний співак Володимир Гришко, телеведуча Маша Єфросініна та багато–багато інших.
«До нашої акції проти куріння приєдналися у тому числі відомі українці, які курять. Але вони б не хотіли, щоб їхні діти курили, не хотіли б, щоб підлітки могли замість морозива купити за ту ж ціну пачку цигарок. З власного досвіду знаю, що деякі молоді знайомі вже кинули курити, підрахувавши, скільки грошей іде на завудження цигарковим димом їхніх легень», — пояснює наміри заходу соціолог Олена Ярнова.
«Дослідження в різних країнах показали: якщо ціни високі, курці з більшою вірогідністю припиняють курити. При цьому, набагато менше потенційних молодих курців призвичаюється до цієї звички», — додає співробітник програм контролю над тютюном Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні Костянтин Красовський.
За їхніми дослідженнями, країни, які розпочали боротьбу з курінням раніше, змогли зменшити його в декілька разів. Наприклад, у Канаді в 1963 році курило 49% населення, а в 2005 році лише 15%. Що заважає Україні пройти цей шлях? «Наша країна посідає перше місце у Європі за поширеністю куріння серед чоловіків — двоє з трьох чоловіків в Україні курять. За останні 20 років у нас почало курити і вдвічі більше жінок. Сьогодні це кожна п’ята. Ціни на цигарки відверто занижені. Вони є найнижчими в Європі, нижчими, ніж в Росії та Білорусі. Це дає додатковий стимул підлітковій психіці починати експериментувати з цигарками», — зазначає голова Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну» Сергій Гончар.
Вільні від тютюну люди мають на меті достукатися до парламенту про перегляд цін на цигарки. А тим часом вони кожного з нас закликають приєднуватися до акції проти куріння. Бо від того, на якому місці ми будемо завтра, залежить не тільки від цін.
Ольга Сумська розуміє, що від її роботи кількість випалених цигарок у суспільстві може значно зменшитися. «Я відмовлятимуся зніматися у тих кадрах, де героїня має курити. Мені це особисто не подобається і я не хочу, щоб це сподобалося моєму глядачу. Затятих курців на здоровий спосіб життя не перетягну, але молодь від помилок можу відвернути», — додає актриса.