Нині, як не дивно, ми можемо спостерігати певне зниження ціни на соляру для авто у роздріб: до 20 копійок за літр, трохи знизилась ціна і на високооктанове пальне.
Експерти цього ринку тимчасове зниження пов’язують із двома моментами. Насамперед — зі світовою ціновою кон’юнктурою і певним обвалом котирувань ціни нафти на світовому ринку і з тим, що в Україні майже закінчуються жнива, де трейдери на постачаннях пального заробляли дуже великі кошти, як правило, ці посередники у результаті значну частину збіжжя фермерів прибирають до своїх рук — як оплату за послуги...
Проте світові ціни на бензин за останній час знизилися на 20 відсотків, у нас — лише на 3 відсотки. Цей парадокс експерти коментують так: нафтоторговці, роздрібні компанії, як правило, мають місячний запас товару. Після того як буде реалізована продукція, придбана за більшою ціною, на АЗС постачатимуть дешевше пальне, і є певне сподівання, що ціну ще знижуватимуть.
Якщо ціна на ф’ючерси нафти впала, то наш ринок може прореагувати лише через 20—25 днів, і це є реальним показником, прогнозують експерти.
На їхнє стримане переконання, сьогодні дійсно спостерігається тенденція до ще більшого здешевлення пального, але лише за умови стабільності на світовому ринку нафтопродуктів.
У коментарі для «УМ» у Мінпаливенерго відверто сказали, що нинішня ситуація ними була спрогнозована. Усі учасники цього ринку дотримуються рекомендованого цінового коридору на пальне, межі якого встановив уряд. Таким чином нафтовий ринок адекватно прореагував на рекомендації, а ще, знову ж таки на переконання представників головного енергетичного відомства, у цій ціновій ситуації не останню роль зіграло рішення Кабміну постачати сільгоспвиробникам пальне виробництва державного Шебелинського ГПЗ.
Водночас незалежні експерти стверджують: ця тенденція тимчасова, як тільки повністю розпочнуться осінні польові роботи, ціна знову полізе догори. Та й у світовій нафтовій кон’юнктурі це тимчасове явище.
Як приклад — останні повідомлення світових інформагентств, котрі стверджують, що вже за останні три дні ціна на нафту почала зростати. Викликано це повідомленням Міністерства енергетики США про зниження власних запасів нафти і призупинення транзиту вуглеводневих продуктів трубопроводом Баку—Тбілісі—Джейхан.