У Києві триває завзята боротьба з незаконним фотографуванням із тваринами. Лише минулого року міліція склала близько 20 протоколів на порушників, які використовували диких тварин із корисливою метою.
«Під час першого рейду минулого року ми затримали молодого чеха з білкою, — пригадує директор Київського еколого–культурного центру Володимир Борейко. — Застали таку картину: якийсь араб посадив цю білку на плече, смикає за хвіст і сміється! А тварина дуже налякана». Як зазначають у столичному зоопарку, в більшості таких фотографів просто немає відповідних документів на експлуатацію рідкісних екзотичних тварин, яких здебільшого нелегально завозять на територію України з Азії та Африки.
Уже цьогоріч за схожими випадками складено чотири протоколи й конфісковано чотирьох «фотомоделей». «У червні цього року у фотографа вилучено зелену мавпу, а 10 серпня міліціонери Дніпровського району Києва спільно з представниками Київського еколого–культурного центру відібрали удава», — повідомляють у зоопарку. «Удав, якого разом із представниками міліції ми конфіскували, просто вмирав. Виявилося, що його не годували, — веде далі пан Борейко. — Він навіть голову не міг підняти». «До такого стану удава довели спеціально, — додає директор Київського зоопарку Світлана Берзіна. — Він небезпечний, а тому і експлуатувати сповненого сил, фотографуючи з ним людей, не можна. Тож плазуна морять голодом, щоб був, як шматка». Також серед жертв жорстокого поводження фотографів — сови, які втрачають зір через денне світло.
Сьогодні ж удав, як й інші врятовані тварини, перебуває на лікуванні у карантинній зоні у ветеринарному шпиталі Київського зоопарку. А ось горе–власників тепер очікує суд і штраф. Усе ж добитись справедливості вкрай важко, кажуть захисники тварин. «Було прийнято закон, але інструменти його виконання досі не розроблені», — обурюється пані Берзіна. Тому нерідко вилучених тварин доводиться повертати власнику–садисту.
У Криму, де з весни цього року також почала діяти постанова про заборону використання диких та екзотичних тварин у комерційних цілях, ситуація не краща. Тут продовжується фотографування з совами, мавпочками і навіть левенятами. «Такі фотографи працюють у змові з місцевими правоохоронцями, — стверджує Володимир Борейко. — На день вони заробляють приблизно до 3000 гривень».
ДОВІДКА «УМ»
Після прийнятта Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження» за сприяння громадських організацій–захисників тварин у червні 2007 року мер Києва Леонід Черновецький підписав розпорядження про заборону використання диких та екзотичних тварин у комерційних цілях. У березні 2008 року подібну постанову прийняла Верховна Рада АР Крим.