Менш як за рік Україна, згідно з указом Президента, відзначатиме 350–ту річницю переможної Конотопської битви. Тоді, в ході українсько–московської війни 1658—1659 років 100–тисячне російське військо взяло в облогу Конотоп. 9 липня 40–тисячна українсько–татарська армія на чолі з гетьманом Іваном Виговським розбила вдвічі численніше російське військо і змусила його відступити. Ця поразка налякала Москву і набула розголосу в Європі.
Президентський указ передбачає упродовж року наукові дослідження, конференції, археологічні розкопки на місці битви, створення музею. Минулого місяця Конотопська міська держадміністрація спільно з Інститутом історії України НАНУ і Українським інститутом національної пам’яті організувала науково–практичну конференцію «Конотопський край у роки національно–визвольної війни українського народу XVII століття», на яку приїхали вчені з Києва, Львова, Сум. А працівники міської держадміністрації запросили всіх директорів шкіл і вчителів–істориків району послухати їхні доповіді. «Про цю битву мало знають конотопці, — каже завідувач відділу внутрішньої політики міської адміністрації Микола Малигін. — У радянський час її не те що не вивчали — не дозволяли і згадувати». Тепер мешканці стародавнього містечка отримали можливість пишатися перемогою. «Основним нашим завданням було відтворити історичну правду і надати пересічному громадянину інформацію про те, що тут відбувалося, — пояснила «УМ» заступник міського голови Конотопа Тетяна Володіна. — Усі, кого ми запросили як слухачів, отримали буклет і довідку Інституту історії НАНУ про Конотопську битву. За результатами конференції ТРК «Конотоп» змонтує документальний фільм, який ми покажемо на місцевому й обласному телебаченні».
Найперше, люд дізнався від учених, чому на територію «возз’єднаної» України посунуло московське військо. Науковий співробітник Інституту історії Андрій Бульвінський пояснив, що після смерті Богдана Хмельницького московська сторона перестала дотримуватися Переяславської угоди. «У липні помер Хмельницький, а в серпні про договір уже було забуто, — каже історик. — Почалися утиски, обмеження дипломатичних зносин, збір податків, контроль за виборами гетьмана. Було введено царських воєвод у багатьох містах. Нічого цього не було в договорі 1654 року». У червні 1658 року в Україну прийшло на постій московське військо, яке витовкло поля, помордувало людей. У вересні того ж року гетьман Іван Виговський був змушений підписати Гадяцьку угоду з поляками. Москва розцінала її як «зраду Переяславського договору». Цар Олексій Михайлович послав Виговському грамоту про війну. А за плечима гетьмана промосковська опозиція Барабаша і Пушкаря готувала повстання.
У 1928 році в статті «Конотопська перемога» в паризькому часописі «Тризуб» історик Симон Наріжний описав спільні риси українсько–московських воєн (не одна така була): вони всі оборонні, відбувалися на території України, Україна воювала за участі сусідів, Москва мала на своєму боці частину українців. Механізм щеплення московської ідеї українському суспільству був таким самим, як і сьогодні: розкол громади і підтримка антидержавницької опозиції.
На думку заступника директора Українського інституту національної пам’яті Владислава Верстюка, тема Конотопської битви вже вийшла за межі академічного світу. З’явилася сучасна історіографія, хоча ще чимало є неопрацьованих історичних джерел, зокрема, в архівах Росії, Польщі, Туреччини. Залишається найважливіше — обміркувати, яким чином набутки істориків донести до вчителів і школярів. Однією з освітніх можливостей мають стати музей у Конотопі і впорядковане місце Конотопської битви неподалік села Шаповалівка. Міський голова Конотопа Іван Огрохін увійшов до урядового оргкомітету, якому була представлена концепція історико–меморіального комплексу. У будівлі колишньої гімназії в центрі Конотопа планують розмістити історичний музей, центр національно–патріотичного виховання молоді, вітальню «Гетьманська держава», зали православних храмів, українських кобзарів і лірників, військової звитяги і пам’яті, центр співпраці з українською діаспорою і прес–центр. За словами заступника міського голови Максима Бурдавіцина, на території меморіального комплексу буде церква Київського патріархату, кілька пам’ятних знаків і пам’ятників — полеглим у битві, братам Гуляницьким, гетьману Івану Виговському. «До 2009 року встигнемо збудувати лише церкву, кошти на неї збирає українська діаспора, — розповів «УМ» Максим Бурдавіцин. — У будівлі гімназії цього року планується оновити перекриття і зміцнити фундамент. Решта робіт залежатиме від прийняття рішення на державному рівні й виділення необхідних коштів». Тим часом глава Сумської облдержадміністрації Микола Лаврик планує виділити 50 гектарів землі, щоб наступного року відтворити у військовій виставі події Конотопської битви.