Як уже повідомлялося, кораблі Чорноморського флоту Російської Федерації, які базуються в українському Севастополі, 9 серпня вийшли до берегів Грузії. Невідомо, чи брали вони участь у недільному обезголовленні грузинського військово–морського флоту, коли вогнем із російських кораблів потоплено ракетний катер «Тбілісі» та пошкоджено ракетний катер «Діоскурія» — два найбільші військові судна Грузії. Якщо це зробили кораблі, які після цього мають повернутися до свого притулку в Севастополі, — Україна автоматично опиняється втягненою в конфлікт або принаймні використаною Росією у війні проти дружньої нам країни — Грузії. Відтак, МЗС України пригрозило, що наша країна не прийме назад «кораблі–вбивці». За повідомленням українського МЗС, до складу групи, яка вийшла з Севастополя 9 серпня, входять ракетний крейсер «Москва», великий протичовновий катер «Смєтлівий», малий протичовновий катер «Муромєц» та «Алєксандровєц», два ракетних катери, морський транспорт «Генерал Рябіков» та рятувальне судно «Епрон». Раніше, 8 серпня, на базу російського флоту в Новоросійську вирушив великий десантний корабель «Ямал». Крім того, велика група кораблів ЧФ РФ, дислокованих у Севастополі, взяла участь у стратегічних навчаннях «Кавказ–2008» і залишилась у районі Новоросійська.
Чи має Україна політичні й військові засоби виконати свою погрозу і таки не пустити російських кораблів у Севастополь? Українські військові наразі мовчать: «Нехай спочатку буде рішення про недопуск, а потім ми поговоримо про наші можливості», — сказав підполковник Костянтин Саділов, старший офіцер управління прес–служби Міністерства оборони.
Заява українського зовнішньополітичного відомства була потрібна, аби продемонструвати позицію України щодо «вилазок» російського флоту до Грузії, але навряд чи вона означатиме якісь практичні дії, бо важелів впливу на Росію Україна не має, вважають експерти. «Якщо це рішення (про недопуск кораблів назад у Севастополь. — Авт.) буде прийняте на рівні українського уряду, Росія може і, швидше за все, не прислухається до нього, — коментує для «УМ» Олексій Мельник, провідний експерт воєнних програм Центру економічних і політичних досліджень імені Разумкова. — Та чи варто Україні в такому разі застосовувати силу? Я думаю, що ні, бо тоді конфлікт навколо Південної Осетії набуде зовсім іншого масштабу». Натомість для України військовий конфлікт з Росією був би самовбивчим, вважає експерт. Наразі вимога України — прискорити підписання угоди про участь ЧФ РФ, що дислокується на території України, у конфліктних ситуаціях.