Такого висновку дійшли у Департаменті Державної служби боротьби з економічними злочинами МВС, проаналізувавши результати боротьби з корупцією та хабарництвом у сфері освіти протягом цього року. Нечистих на руку освітян підрозділи ДСБЕЗ виявляли не самотужки, а спільно з Генпрокуратурою, СБУ, ДПА та Міністерством освіти і науки. Результат: лише цього року викрито 485 злочинів у системі освіти (більшість із яких підпадають під категорію службових). А це й двісті фактів хабарництва, й майже сотня фактів розкрадання майна. Нині до кримінальної відповідальності притягається 121 освітянин, кожен четвертий із них є керівником навчального закладу — інституту, ПТУ, школи чи дитячого садка. Загальна сума збитків від їхньої діяльності — майже три мільйони гривень.
Як повідомили «УМ» у Департаменті зв’язків із громадськістю МВС, найбільше «освітянських» злочинів викрито в Луганській (59), Донецькій (57), Одеській (51), Дніпропетровській (33), Миколаївській (33) та Полтавській (27) областях. «Улюбленим» злочином у сфері освіти продовжує залишатися хабарництво викладачів під час здачі студентами іспитів та заліків. Так, тріо викладачів Одеської національної морської академії під час літньої сесії «погоріли» на хабарах, які здирали зі студентів–заочників. Загальна сума, зібрана корупціонерами зі студентства, — 143 тисячі гривень. Нині вони перебувають під арештом. «Доїти» заочників полюбляла й викладачка Білгород–Дністровського кооперативного технікуму, яку затримали, щойно вона взяла від двох студентів 850 гривень за іспит. Міліції вдалося задокументувати ще 22 додаткові факти вимагання та отримання хабарів від студентів цього технікуму на загальну суму 10,5 тис. гривень.
Більші розцінки у столичних хабарників. Двоє посадовців Інституту міжнародних відносин Національного авіаційного університету вимагали у студента п’ять тисяч гривень за гарну оцінку при складанні академічної заборгованості. Студент заплатив, екзаменаторів затримано.
А от викладач Дніпропетровського хіміко–технологічного університету «погорів» під час отримання хабара з потоку, коли чотири тисячі гривень від дев’ятнадцяти студентів йому передав староста групи за успішну здачу заліку. Так само на сумі у сім тисяч доларів із «копійками» попався викладач Херсонського державного морського інституту — кілька студентів зібрали ці гроші на його вимогу, щоб достроково скласти екзаменаційну сесію.
І таких прикладів — безліч. Правоохоронці наводять довгий перелік «вишів» Вінниці, Донецька, Кривого Рогу, Кременчука, Дніпропетровська, Луганська, Одеси, Харкова, Умані та Чернівців, де нещодавно було викрито хабарників.
Посадовці навчальних закладів «грішать» і з нецільовим використанням бюджетних коштів. Так, керівники одного з університетів столиці під час літнього ремонту перевитратили більше десяти мільйонів гривень. Натомість у Львові слідчі вивчають махінації службовців з управління капітального будівництва мерії, які використали не за цільовим призначенням чверть мільйона гривень, виділених на реставрацію Львівської академічної гімназії.
Завершується вступна кампанія, яка завжди вважалася «хлібною» для хабарників з вищої школи, тож на початку вересня МВС обіцяє повідомити громадськість про нинішні їхні апетити. Чи вплинуло незалежне тестування абітурієнтів на зниження корумпованості приймальних комісій, дізнаємось незабаром.