Кілька місяців тому до Кіровоградського обласного відділення «Всеукраїнська мережа ЛЖВ» із проханням допомогти з влаштуванням шестирічного ВІЛ–інфікованого хлопчика, звернулися представники Кіровоградського районного центру соціальних служб сім’ї, дітей та молоді. Матір дитини позбавили батьківських прав, а дитині потрібне було особливе піклування.
До громадської організації, яка допомагає ВІЛ–інфікованим, соціальні працівники звернулися не просто так — у них виникли проблеми з влаштуванням дитини в державні опікунські установи.
Звичайно, з клопотанням прийняти хлопчика представники «Мережі ЛЖВ» відразу звернулися до дитячого будинку інтернатного типу «Барвінок» — у Кіровограді саме цей заклад опікується дітьми–сиротами та дітьми, позбавленими батьківського піклування, його працівники вже мають досвід роботи з такими дітьми — і сьогодні тут виховується ВІЛ–позитивна дитина. Але директор дитбудинку Ольга Гречишкіна відмовилася навіть зареєструвати клопотання, аргументуючи свою позицію тим, що їм досить і однієї такої дитини...
Намагаючись влаштувати долю хлопчика, представники організації звернулися до Кіровоградського міського відділу освіти. І теж отримали відмову: «У нас немає спеціалізованого дитячого закладу для ВІЛ–позитивних дітей, позбавлених батьківського піклування». Очевидно, тут теж не підозрюють, що таких закладів немає взагалі: згідно із законодавством України, ВІЛ–інфікована дитина не вважається небезпечною, може і має право відвідувати дошкільні та загальноосвітні навчальні заклади разом з іншими дітьми. А вже неофіційно від освітян почули: «Діти дряпаються, кусаються, а це небезпечно для оточуючих... спробуйте віддати в Олександрійський дитбудинок». Тобто подалі — безпечніше?
Відмовляючи в місці в дитбудинку через ВІЛ–позитивний статус, працівники освітніх установ порушили права дитини.
Із кожним роком таких дітей стає все більше, а «спеціальних установ» для них не передбачено. Та й які це мають бути установи — за колючим дротом? Цим проблеми не вирішити.
А поки триває дискусія, куди прилаштувати дитину, хлопчик живе з матір’ю, яка пиячить і знущається над сином.
Зоя ЛЕБІДЬ,
Вікторія КАБАЧЕНКО
ДОВІДКА «УМ»
Україна — єдина країна в Європі, яка перебуває на межі пандемії. Фахівці стверджують, що після перетину двовідсоткової межі зупинити інфекцію в популяції неможливо. В Україні ВІЛ–інфіковано 1,6 відсотка населення.