Минулої п’ятниці почалася чергова ескалація осетиногрузинського конфлікту. Уряд сепаратистської провінції Південна Осетія звинуватив Грузію у вбивстві шести громадян Південної Осетії. Серед шести загиблих є один російський «миротворець». Крім того, ще семеро осетинів отримали поранення. Грузія ж наполягає, що вона діяла у відповідь на збройну вилазку сепаратистів. Речник її МВС Шота Утіашвілі повідомив, що того дня осетини підірвали грузинську поліцейську машину, і шестеро грузинських поліцейських отримали поранення.
Подібні інциденти на кордоні трапляються часто, і сторони завжди вдаються до взаємних звинувачень. Південна Осетія внаслідок збройного конфлікту з центральною владою відірвалася від Грузії на початку 90х років минулого століття. Не секрет, що сепаратисти діяли за активної підтримки Москви. Тепер Росія тримає в Південній Осетії свій військовий контингент у складі тисячі «миротворців». Було б смішно говорити про їхню безсторонність. Грузія ж намагається повернути собі контроль над провінцією. Останні півтора десятка років ситуація в цьому регіоні балансує на межі війни та миру.
Після інциденту минулої п’ятниці президент Південної Осетії Едуард Кокойти звинуватив Грузію у «спробі розв’язати повномасштабну війну». Хоча роздмухує конфлікт передусім сам Кокойти, а Москва не залишиться осторонь, оскільки пороздавала російські паспорти всім бажаючим у Південній Осетії.
Учора керівництво Південної Осетії розпочало демонстративно евакуйовувати населення з прикордонних районів. Колона з 14 автобусів та п’яти мікроавтобусів із приблизно 500 жінками та дітьми відбула в Росію. Представники МВС Грузії повідомили БіБіСі, що з тривогою дізналися про евакуацію жінок та дітей з Південної Осетії, оскільки це може означати готовність Цхінвалі розпочати бойові дії. Так зване міністерство оборони Південної Осетії повідомило, зі свого боку, що Грузія стягує війська до кордонів невизнаної республіки з боку військової бази в Горі.
Ще раніше влада в Цхінвалі заявила про готовність набирати добровольців з усього Північного Кавказу для війни з Грузією. Існують побоювання, що загострення ситуації дійсно може перерости у війну.
ПІДСТУПИ
Президент Південної Осетії Едуард Кокойти звинуватив Україну та США у постачанні зброї Грузії. Зокрема, снайперських гвинтівок. Мовляв, саме з них і стріляли грузини під час збройного конфлікту 1 серпня. Україна такі звинувачення відкидає. Безпідставними назвав їх учора міністр оборони Юрій Єхануров. Водночас міністр зауважив: «Якщо українську зброю хтось купує, то це означає, що вона користується попитом у світі. Ми маємо багато надлишкової зброї і намагаємося її продавати, але лише у ті країни, щодо яких немає міжнародного ембарго».