Такими підрахунками займалися на свято добровольці-екологи: студенти Київського національного унівеситету імені Тараса Шевченка, Аграрної академії та представники Київського еколого-культурного центру, які вирушили в рейд «Першоцвіт» вулицями столиці. Оскільки, за словами директора Київського еколого-культурного центру Володимира Борейка, вже майже десять років у столиці не проводилося «серйозних» рейдів щодо продавців весняних квітів, відповідно, реалізатори «представників» Червоної книги почуваються безкарними, а отже, й результати «Первоцвіту» були просто приголомшливі. Як з'ясувалося, у Києві існує близько 70 «точок» продажу квітів, занесених до Червоної книги, — це станції метро, всі ринки, автовокзали та центральні вулиці міста. На кожній «базі» продавалося одночасно близько тисячі букетів. Не важко підрахувати і приблизну кількість зірваних «чевонокнижних» квітів: у кожному букеті не менше 8 штук. Отож методом елементарного плюсування виходить, що одночасно в День святого Валентина у столиці продавалося не менше 560 тисяч квітів! За словами пана Володимира, в основному — це два види рослин — підсніжник складчатий (росте лише у гірському Криму) та шафран гейфелів (ці квіти ще називають крокусами), який зустрічається винятково у Карпатах. Обидва види занесені до Червоної книги України. Рейдовики, до слова, затримали чимало порушників, склали десятки протоколів і вилучили тисячі квітів, які, звісно, мусили знищити.
Такий, на перший погляд, безневинний бізнес, як продаж весняних квітів, давно поставлений на «конвеєр». Один із затриманих реалізаторів зізнався рейдовикам, що квіточками приторговує років із двадцять. Киянин їде двічі на рік — на 8 Березня та день Святого Валентина — у гірський Крим, де і купує першоцвіт. А є ж такі люди, що «катаються» у сезон до Криму щотижня! У Сімферополі, приміром, існують навіть спеціальні аукціони першоцвіту.
Сезон продажу у кримських селах починається одразу, як тільки «проклюнуться» перші квіточки — цим бізнесом займається майже все населення гірських сіл та міст. Квіти «косять», в'яжуть у букети, складають у коробки (приблизно по 400 букетів у кожен) і чекають покупців. За словами затриманого, у день, коли він приїхав за товаром, у селі перебувала щонайменше сотня «бізнесменів» з усієї України, Росії, Білорусі. Щоправда, випадковому гостю квітів не продадуть — лише вже добре перевіреному покупцю відкривають погреби кримчани, де ховають зрізаний першоцвіт. У Криму чи в Карпатах квіти купують по гривні, а в тій же столиці продають щонайменше по дві. У Москві, до речі, вартість такого букетика сягає одного долара. У Росію везти квіти прибутково і нескладно: завантажуєш купе квітами, даєш «на лапу» провіднику та митникам — і без проблем. «Годуються» на весняних квітах і міліціонери, які б мали розганяти «реалізаторів» з місць продажу. Не болить голова через першоцвіт і у Міністерства екології — у день, коли найбільше випливає «червонокнижних» квітів, жодних рейдів чиновники не проводять. А тим часом, за висновками фахівців, пролісок «відступив» за останні 10 років від столиці України на 100 кілометрів — у такому радіусі цієї весняної квітки годі шукати.