Поверхня Мертвого моря є найнижчою точкою поверхні нашої планети і вода в ньому є найсолонішою. Упродовж останніх 40 років Мертве море «всохло» на третину. Щороку воно втрачає від випаровування 1050 тонн води, і його рівень падає на один метр. Якщо море гинутиме такими темпами, то до кінця XXI століття воно зникне взагалі. Ріка Йордан, яка впродовж століть була головним живильником Мертвого моря, тепер не в змозі впоратися з цим завданням, бо сама пересихає і тепер несе лише чверть від тієї кількості вод, якою поповнювала море 80 років тому.
Але порятунок можливий: потрібно прокласти канал до Червоного або Середземного моря і пустити по ньому рятівні води. Такий проект уже розроблено — Red Dead («Червоне — Мертве») — і Світовий банк погодився його фінансувати. Попередні підрахунки показують, що на реалізацію проекту знадобиться дев’ять років, його вартість — приблизно 5 мільярдів доларів. Довжина каналу становитиме близько 200 кілометрів. Подробиці проекту «Червоне — Мертве» викладені на сайті МЗС Ізраїлю.
Рівень Мертвого моря нижчий, ніж Червоного і Середземного, на 419 метрів. Але канал не буде серією каскадів, які поступово спадають униз, оскільки між Червоним та Мертвим морями розташовані узгір’я висотою 220 метрів. Проект передбачає перекачування води не під ними, а через них. Тобто на узбережжі Червоного моря в районі затоки Аккаба встановлять помпи, здатні подавати великі маси води на таку висоту.
Пропускна здатність каналу — 1900 млн. кубометрів на рік. Оскільки це спільний ізраїльсько–йорданський проект, то ця вода ділитиметься порівну між Йорданією та Ізраїлем і Палестинською Автономією. Чому ділитися, адже в підсумку все і так впадає в одне море? А тому, що на шляху каналу будуть збудовані електростанції, які використовуватимуть силу падаючої води.
Якщо порятунок Мертвого моря виявиться вдалим, то, можливо, зрушать із місця два інші подібні проекти. В Африці поверхня озера Чад, яке дає життя 22 мільйонам людей, скоротилася на 95 відсотків. Фахівці підрахували, що через 20 років Чад зникне взагалі. Італійські науковці запропонували проект каналу завдовжки 400 кілометрів, по якому води річки Убанга, притоки Конго, будуть перенаправлені в ріку Шарі й далі — в озеро Чад. Але африканці не мають грошей на реалізацію цього задуму. В такій же драматичній ситуації перебуває й інше африканське озеро — Вікторія. Але в цьому випадку не існує навіть плану порятунку.