Здавалося б, угода про спрощений візовий режим між Україною та ЄС мала полегшити процедуру отримання віз. Однак ні. Днями стало відомо, що виїхати до Європи тепер стане важче ще й журналістам: аби отримати безкоштовну візу, вони мають перебувати в лавах Національної спілки журналістів або принаймні бути членами профспілки. Відтак у посольство мають пред’явити не лише документ, підписаний керівником газети чи телеканалу, який підтверджуватиме, що журналіст їде в ЄС із професійною метою, а й листгарантію від профспілки або НСЖУ про те, що справді працює у ЗМІ.
До таких організацій записали вже згадану НСЖУ, Незалежну медіапрофспілкуУкраїни, Київську незалежну медіапрофспілку, Академію української преси та Інститут розвитку регіональної преси. А щоб не виникало запитань до міністерства, зокрема, хто визначав, які організації матимуть таке право і чому саме ці профспілки зможуть підтверджувати чи спростовувати статус журналіста, МЗС вустами його речника пана Кирилича заявило: перелік був наданий Держкомітетом з питань телебачення і радіомовлення.
До питань, переадресованих уже в Держкомтелерадіо, додалося ще одне: а що робити так званим «вільним журналістам»? Їх то вже точно позбавили права на безкоштовну візу, оскільки лист від роботодавця надати вони не зможуть. У відділі зв’язків із громадськістю Держкомітету «УМ» пояснили, що справді склали рекомендаційний список, однак на прохання МЗС. «Дипвідомство звернулося до нас, і ми дійсно обдзвонили організації й склали перелік тих, хто має право підтверджувати статус журналіста. Можливо, список не є повним, та ми не вважаємо, що вступ до профспілки чи НСЖУ є чимось неординарним і неприйнятним. В іншому випадку кожен, хто з цим не погоджується, може заплатити 35 євро і отримати візу».
Утім не думають так, приміром, у Київській незалежній медіапрофспілці — одній із тих, кому пощастило потрапити до переліку вибраних Держкомтелерадіо організацій. Її голова Михайлина Скорик не вважає, що таким чином ставиться на меті «методом батога» змусити журналістів вступати у профспілку, однак не заперечує, що лави профспілок чи НСЖУ завдяки новій вимозі таки поповняться. «Це стане ще однією формальною підставою, щоб відмовити у візі, — каже Михайлина. — Незважаючи на підписану з ЄС угоду про спрощений візовий режим, отримати дозвіл на виїзд не стало легше. Навіть за наявності листа, який посвідчує, що ви — журналіст».