Українські археологи вже який рік поспіль намагаються прослідкувати історичну долю міста Батурин, яке 300 років тому за наказом російського царя Петра I знищили російські війська. За останні декілька місяців вчені відкрили під завалами ґрунту підземний хід до Батуринської фортеці, а також розкопали оборонний рів. Та чи не найбільша увага археологів сьогодні прикута до церкви Живоначальної Трійці, залишки якої учені виявили за кілька сотень метрів від гетьманської фортеці.
За історичними даними, на будівництво цього собору Іван Мазепа свого часу виділив 20 тисяч злотих. Самі ж фахівці вели пошуки унікального храму близько 15 років. «Пошуки собору були одним із наших приорітетних завдань, — розповіла «УМ» завідуюча відділом археології Державного історико–культурного заповідника «Гетьманська столиця» в Батурині Наталія Олефіренко. — Перший фрагмент собору був знайдений наприкінці серпня 2006 року.
За словами Наталії Анатоліївни, цими днями археологи докопалися і до Південної частини знаменитої церкви. Фрагменти фундаменту дослідники знайшли на одній із місцевих садиб. «Враховуючи значний розмір пам’ятки, спонсори викупили цю садибу, і сьогодні тривають розкопки південної стінки собору», — повідомила пані Олефіренко. Через рік знамениту церкву відбудують — її ширина становитиме 22 метри, а висота — 38—39 метрів. До речі, за формою храм повторює Троїцький собор у Глухові та Чернігові.