Ще на початку цього року на Тернопільщині, згідно з Указом Президента про збереження історично–культурної спадщини, розпочалася інвентаризація старовинних дерев’яних храмів, яких у регіоні чимало. На сьогодні вже точно відомо про 85, більшість із яких використовуються для богослужінь. Однією з найстаріших з–поміж діючих є церква святої Параскевії в селі Поручин Бережанського району, що належить громаді УПЦ Київського патріархату. Збудували її ще в 1385 році з колених, а не різаних, як це почали робити пізніше, дерев’яних брусів. До речі, в історії цього храму є й цікава сторінка, пов’язана з родиною славнозвісних братів Богдана та Левка Лепких.
Наприкінці позаминулого століття священиком у Поручині був Сильвестр Лепкий, знаний серед парафіян як гуманна, високоосвічена людина з літературним талантом (свої ліричні вірші він писав під псевдонімом Марко Мурава. — Авт.). Отець Сильвестр писав польською та німецькою мовами, брав участь у виданні часопису «Правда», підготовці шкільних підручників, видавав популярні брошури, був головою «Селянської ради». У старій церкві досі збереглися метричні книги з записами, зробленими його рукою.
Питання щодо того, як найдовше зберегти для наступних поколінь Поручинський та йому подібні храми, зараз спільно вирішується місцевою та обласною владою. Важливо, що відтепер є можливість скласти єдиний реєстр усіх дерев’яних культових споруд краю та уточнити їх технічний стан, що дасть змогу оптимально проводити ремонтно–профілактичні роботи. Як повідомив «УМ» головний спеціаліст облуправління архітектури та містобудування Ярослав Пелехатий, стародавні церкви перебувають у дуже різному стані. Десь є можливість підтримувати його коштом самих парафій, а десь ніяк не обійтись без допомоги держави чи меценатів. Однак у будь–якому випадку неприйнятно пускати ремонтні роботи на самоплин, без відповідного контролю з боку спеціалістів, бо часто це виходить на шкоду пам’яткам історії та архітектури.
З тих самих причин, на думку пана Ярослава, не можна і розширяти площу храмів, у яких церковним громадам вже стало затісно. Натомість слід споруджувати нові, якщо на це, звичайно, є кошти.