Ніла Крюкова родом із Кіровоградщини, яка подарувала світові багатьох відомих людей. Для Ніли талановита сім'я Тобілевичів стала дороговказом у мистецтво. Любов до театру, до його заворожуючого мистецтва і привела молоду красиву дівчину до Київського театрального інституту.
Роки навчання пролетіли непомітно, і по закінченні Нілу направили до Полтавського музично-драматичного театру імені Гоголя. Їй одразу почали давати головні ролі: Дженні Герхардт в однойменній драмі Драйзера, Галі в «Циганці Азі» Старицького, Інни в п'єсі «На сьомому небі» Зарудного та інші роботи.
Переїхавши за сімейними обставинами до Києва, Ніла Крюкова почала працювати у новоствореному літературному театрі «Слово» при Спілці письменників України. Спілкування з відомими письменниками: Олесем Гончаром, Дмитром Павличком, Ліною Костенко, Григором Тютюнником, Миколою Вінграновським, Василем Земляком, Євгеном Гуцалом, Борисом Олійником та іншими — стало для молодої артистки великою школою, головним університетом її життя. Вони навчили її душу трудитися, прийшло усвідомлення, бажання боротися і перемагати. Тут вона сформувалася як талановитий майстер художнього слова.
У 1975 році Ніла Крюкова стала артисткою Національної філармонії України. Ось тут найповніше розкрився її талант митця широкого діапазону, високої виконавської культури. Завдяки цим рисам артистка змогла підготувати 17 сольних концертних програм за творами українських письменників, які дуже тепло сприймали слухачі не тільки в Україні, а й за її межами. Особливою популярністю користується програма за творами Т. Шевченка під назвою «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине!», за яку була удостоєна Шевченківської премії.
У неділю, 15 лютого, Ніла Крюкова запрошує на свій ювілейний вечір. Звучатимуть уривки з різних програм. Її вітатимуть побратими по мистецтву, шанувальники таланту.
Микола МАЛІЧЕНКО.