Тільки б не потеплішало

10.07.2008
Тільки б не потеплішало

Не згодні з політикою «Великої вісімки» вийшли на демонстрацію під наглядом поліції, несучи зображення лідерів провідних держав у вигляді скелетів із написами «імперія», «голод», «війна», «антидемократизм» тощо. Насамкінець фігури розтрощили. (Рейтер.)

Лідери країн «Великої вісімки» домовилися домагатися скорочення шкідливих викидів в атмосферу як мінімум на 50 відсотків до 2050 року. Підписання низки документів, спрямованих на боротьбу з глобальним потеплінням, є одним із головних результатів 34–го саміту лідерів країн G8, який учора завершився на японському острові Хоккайдо. Традиційно це елітне зібрання супроводжували численні протести антиглобалістів. Утім цього разу з огляду на ізольованість курортної місцини, де проходив саміт, більшість протестантів були змушені збирати свої мітинги далеко — зокрема в Токіо.

Як повідомляє Бі–Бі–Сі, переговори про рівень скорочення викидів, які спричиняють парниковий ефект, тривали всю ніч. І президент Японії Ясуо Фукуда на підсумковій прес–конференції по завершенні саміту дуже тішився, що зрештою їм із колегами вдалося досягти такого чудового результату. Адже Японія наполягала на тому, щоб тема глобального потепління була провідною на цьому саміті. У заяві «Великої вісімки» з приводу зміни клімату сказано, що зобов’язання скорочувати викиди буде ухвалено спільно з іще майже двома сотнями країн, які підписали відповідну конвенцію ООН. Разом із «великими» засідали й керівники п’ятьох найбільших країн, що розвиваються — Мексики, Бразилії, Китаю, Індії та Південно–Африканської Республіки, які розкритикували промислово розвинену «Вісімку» за недостатньо ревну боротьбу з глобальним потеплінням. У спільній заяві лідери цих держав закликали своїх багатших колег до 2050–го скоротити «парникові» викиди щонайменше на 80 відсотків.

Звісно, самою лише турботою про навколишнє середовище восьмеро членів «клубу великих» не обмежилися: ішлося також про подолання продовольчої кризи, допомогу бідним країнам Африки, проблеми світової економіки тощо. Зокрема, як повідомив Ясуо Фукуда, лідери країн «Вісімки» погодилися, що КНДР повинна відмовитися від ядерної програми. Дуже актуальним для декого, а точніше, для президента США Джорджа Буша, якого підтримали лідери Франції та Великої Британії, несподівано для інших виявилося питання Зімбабве. Буш наполягав на введенні проти цієї африканської країни економічних і політичних санкцій. Причиною було назване чергове недемократичне обрання президента Мугабе, хоча, як припускає російська газета «Коммєрсант», насправді влада Зімбабве допекла американцям тим, що змінила для них умови концесії на видобуток корисних копалин. Зійшлися на тому, що для введення санкцій потрібне відповідне рішення на рівні Ради безпеки ООН.

Також члени «Великої вісімки» висловили серйозне занепокоєння з приводу подорожчання нафти. І в заяві G8 щодо розвитку світової економіки висловили, зокрема, намір... обмежити зростання цін на «чорне золото». Звісно, винятково ринковими методами. При цьому причин як енергетичної, так і продовольчої цінової кризи лідери Японії, Великої Британії, Канади, Німеччини, Фран­ції, Італії, США та Росії не конкретизували. Зате висловили впевненість у стійкості еконо­міки промислово розвинених країн.

 

G8 НЕ СТАНЕ G9

А от із розширенням «Великої вісімки» знову не склалося. На подив інших учасників саміту, відповідну пропозицію висловив не президент Росії Дмитро Медведєв, який є відомим апологетом збільшення кількості членів «елітного клубу» промислових країн–лідерів, а його французький колега Ніколя Саркозі. Однак з огляду на те, що більшість членів G8 цю ідею не підтримують, поки що «Велика вісімка» своєї цифрової складової не змінить.

  • Майдан біля Кремля

    Російські активісти активно вивчають «матбазу» масових протистоянь із правоохоронцями: щити, балаклави, коктейлі Молотова... За прикладами, благо, далеко ходити не треба: поряд, якихось шість сотень кілометрів, — Україна, де досвідчені товариші покажуть, навчать, передадуть досвід. >>

  • Кремлівська «Зміна»

    Лідер партії «Зміна» (Zmiana) Матеуш Піскорський не знав, що його партію фінансували російські спецслужби — така лінія захисту польського політика, заарештованого у Польщі за шпигунство та поширення антиукраїнських настроїв. Прокуратура і Агенція внутрішньої безпеки стверджують, що все було саме навпаки. >>

  • Потрібні робочі руки

    На тлі низького безробіття та великої кількості вакансій чеський уряд започаткував нову державну програму запрошення іноземних фахівців, повідомляє «Радіо «Свобода». Ідеться передусім про кваліфіковану робочу силу, яка зможе закрити прогалини на чеському ринку праці, а головним джерелом таких фахівців чехи бачать Україну. >>

  • З голоду не помрете, але паски затягуйте

    Міністри фінансів країн єврозони та представники Міжнародного валютного фонду після 11-годинних переговорів у Брюсселі домовилися вчора про новий транш допомоги для Греції в 11,5 млрд. доларів (10,3 млрд. євро) та реструктуризацію боргу, повідомляє Бі-Бі-Сі. >>