У Дніпрі, в районі водної станції ВАТ «Запоріжкокс», що недалеко від центрального пляжу Запоріжжя, працівники обласної санепідемстанції виявили холерний вібріон серовар Огава. Даний тип вірусу не є токсогенним: хвороба проходить у легкій формі, але все ж небезпека зараження достатньо висока, кажуть санітарні лікарі. Для них такі «знахідки» у водах Дніпра — не новина. Минулоріч аналогічний збудник хвороби виявили на пляжі Заводського району Запоріжжя.
«Ми продовжуємо перевіряти воду у Дніпрі й кожного понеділка беремо проби з восьми точок у зоні зараження в районі водної станції ВАТ «Запоріжкокс». А перевірятимемо водойму включно до жовтня», — повідомила «УМ» завідувачка відділенням особливо небезпечних інфекцій обласної санепідемстанції Алла Циганкова. Санітарні служби не відкидають, що небезпечний вібріон міг потрапити в Дніпро з прогулянкового катера, який стоїть на місцевому причалі, або ж від людини–носія холери. Проте офіційної інформації про джерело забруднення води в Дніпрі досі немає.
Екологи такій санітарній ситуації на українських річках зовсім не дивуються і лише розводять руками. «Сьогодні ситуація на українських водоймах просто катастрофічна. В країні вже не залишилось водойм першої та другої категорії (класифікуються як «природні джерела». — Авт.), — пояснив «УМ» президент Української водної асоціації України Валерій Маляренко. — Що вже казати про Дніпро, на екосистему якого роками впливають люди. Всі звикли, що з крана тече забруднена вода, і така ситуація в Запоріжжі вже нікого не дивує».
Наразі запорізькі пляжі залишаються відкритими. Як повідомили епідеміологи, закрити доступ до води доведеться лише за наявності епідемускладнень. Найбільше фахівці бояться потепління. «Висока температура повітря, відповідно і води, сприяють розвитку і розповсюдженню вірусу, — каже Алла Циганкова. — Сьогодні ж температура повітря в місті сягає 28—30 градусів тепла і ситуація в нормі».
Та все ж лікарі радять відпочивальникам поберегтися: хоча б не ковтати дніпровської води. «Загалом, аби не стати жертвою збудника холери, потрібно купатись в установлених для цього місцях, купувати річкову рибу лише в магазинах, не використовувати воду з Дніпра для миття овочів, а тим більше для пиття, — додає пані Циганкова. — Для профілактики зараз проводиться посилений нагляд за хворими з діагнозом «дизфункція кишечного тракту». Але поки що випадків захворювань, спричинених вірусом, у Запоріжжі не зафіксовано». До слова, останній випадок захворювання холерою у місті козацької слави фіксували ще у 2001 році. Тоді пацієнт також був заражений сероваром Огава.