Наступні вісімнадцять місяців у Європейському Союзі за чергою головуватимуть Франція, Чехія та Швеція. До кінця року політика ЄС буде позначена французьким триколором, який для України нагадує триколор дещо інший, і не лише барвами. Вересневий саміт Україна—ЄС теж відбудеться у Франції — від нього залежатиме нова посилена угода між Україною та Євросоюзом, тобто те, наскільки близько нас «підпустять» цього разу.
«Зайдете так далеко, як забажаєте»
Програму головування Франції в ЄС українцям учора презентували посол Французької Республіки в Україні Жан–Поль Везіан та глава представництва Єврокомісії в Україні Ієн Боуг. «Президент Франції Ніколя Саркозі наголошує на особливій увазі до підготовки нової посиленої угоди Україна—ЄС. Усі країни–члени Євросоюзу виступають за амбіційний проект цієї угоди», — сказав пан Везіан. Ієн Боуг, у свою чергу, запевнив: «Те, що зараз не ведуться переговори безпосередньо про членство України в ЄС, не означає, що нічого не робиться, і ми стоїмо на місці. Нова угода передбачатиме для своїх учасників таку свободу, що кожен зможе зайти так далеко, як забажає». Посол Франції підбадьорив: «Я впевнений, що в майбутньому Україна обов’язково стане повноправним членом Європейського співтовариства».
Не диверсифікувати, а економити?
Тим часом у Євросоюзу безліч власних проблем, недарма першим серед пріоритетів Жан–Поль Везіан назвав «пакет енергетика—клімат». Франція перебрала головування в складний для ЄС період, коли ціни на енергоносії все зростають, а російська нафтогазова «рука дружби», простягнута через Україну до Західної Європи, перетворюється на зашморг. Відповідь на ці виклики традиційно проросійська Франція бачить, однак, не в диверсифікації постачання нафти і газу, а в економії й переході на альтернативні енергоносії. «За рахунок енергозберігальних технологій ми плануємо зменшити енергоспоживання на 20 відсотків, — повідомив пан Везіан. — Так само на 20 відсотків ми збільшимо частку відновлюваних енергоресурсів».
На запитання «УМ», чи не збирається ЄС урізноманітнювати енергопостачання, аби зменшити залежність від Росії, посол відповів, що натомість є плани модернізації української енерготранспортної системи, аби підвищити рівень її безпеки. «Гадаю, вже найближчим часом ми зможемо провести конференцію донорів, які виділять кошти на модернізацію енергосистеми України», — сказав пан посол. Що ж до української ініціативи з альтернативним нафтогоном «Одеса—Броди», то Везіан висловився скептично: «Під час головування Франції в ЄС я не бачу якихось ініціатив стосовно цього проекту». Євросоюз працюватиме над газогоном НАБУККО — територією Туреччини і Болгарії, в обхід Росії та України.
Політика «вибіркової міграції»
За французького головування жорсткішою стане і міграційна політика ЄС. У жовтні Франція запропонує Євросоюзу об’єднатися навколо Європейського пакту з імміграції та притулку, який «має дати імпульс до по–справжньому спільної імміграційної політики». «Йдеться не про те, що Європа стане фортецею, неприступною для всіх інших народів, а про політику «вибіркової міграції» під суворим контролем, за загальноприйнятими правилами і стандартами», — пояснив пан Везіан.
Пріоритетами свого головування в ЄС Франція вважає також спільну аграрну політику, яка має зробити Євросоюз самодостатнім із точки зору продовольства, а також налагодження системи безпеки і оборони, що дала б можливість швидко мобілізувати армії країн–членів для виконання спільних завдань.
А ТИМ ЧАСОМ...
У ході візиту до Франції міністр закордонних справ України Володимир Огризко провів переговори зі своїм французьким колегою Бернаром Кушнером. Пан Кушнер поінформував про пріоритети Франції під час її головування в Євросоюзі. У зв’язку з цим міністри обговорили відносини Україна—ЄС у контексті переговорів щодо нової посиленої угоди. Глава українського зовнішньополітичного відомства висловив сподівання на підтримку французькою стороною максимально амбітного документа, який повною мірою враховуватиме євроінтеграційні прагнення України — набуття членства в ЄС. Як інформує прес–служба МЗС, обговорювалося і питання приєднання України до Плану дій щодо членства в НАТО. За результатами переговорів сторони підписали Дорожню карту українсько–французького співробітництва на 2008—2009 роки.