На IV щорічний Конгрес національного бізнесу, який завершився вчора в Москві, зібралися, щоб «звірити годинники», представники влади і підприємці всіх рівнів — від дрібних виробників та продавців до олігархів із першої рейтингової сотні найбагатших людей світу за версією журналу «Форбс». Хронометри при цьому в усіх були різні: у когось за п’ятсот «американських рублів», у декого — за п’ятдесят тисяч. Проте проблеми виявилися схожими: податковий прес, свавілля і корумпованість чиновників тощо.
Як і годиться, все відбувалось за ініціативи й під наглядом керівної партії — «Єдиної Росії». Перше пленарне засідання вшанував своєю присутністю сам спікер Держдуми Борис Гризлов. Програма конгресу була досить насиченою, але стрижневим його моментом можна вважати аналіз «Стратегії 2020: роль бізнесу, роль влади». «Стратегія», «батьком» якої був Путін, ставить перед Росією доволі амбіційне завдання: змінити економічний курс держави, перейшовши від ресурсоорієнтованої моделі до нової «інноваційної» економіки, базованої на приватній ініціативі, конкуренції, розвитку масового диверсифікованого бізнесу.
У перекладі на зрозумілішу мову це означає, що держава вирішила «відпустити віжки». Однак усе це погано в’яжеться з реальним станом справ. Наприклад, припиненням з 1 липня діяльності найбільшого енергохолдингу РАТ «ЄЕС Росії», переведенням частини структурних підрозділів цієї корпорації в державне управління, недавнім скандалом навколо російсько–британської компанії «ТНК–Бі–Пі»...
Загалом під час роботи Конгресу було укладено 16 стратегічних договорів між владою і представниками бізнесу. Крім того, держава пообіцяла переглянути питання про податок на додану вартість, який суттєво впливає на зростання цін, і запровадити пільгове стимулювання в податковій сфері для малого підприємництва — так звані «податкові канікули».