На економічному горизонті України — густий туман і цілковита невизначеність. Два дні, упродовж яких представники трьох гілок влади намагалися звести до спільного знаменника макроекономічні показники та внести давно очікувані зміни до Держбюджету–2008, закінчились нічим. Суперечності в класичному трикутнику «секретаріат Президента—Кабмін—Нацбанк» виглядають так: уряд прагне суттєво збільшувати соціальні та інші виплати, але відповідальність за це розділити між собою та Національним банком. Голова НБУ у відповідь категорично відмовляється, аби навіть дуже харизматичні політики загрібали жар його руками. Президент же вимагає узгодженого сценарію розвитку економіки та зрозумілого прогнозу валютно–курсової політики.
Про те, що позиція має бути спільною, сторони домовилися ще 17 червня. За два тижні, які минули з цього дня, жодного кроку вперед зроблено не було. Прем’єр–міністр Юлія Тимошенко у притаманній для неї манері вимагає все і зараз. Насамперед, планує додатково направити вкладникам колишнього Ощадбанку 1,8 мільярда гривень. За підрахунками Кабміну, державна казна цьогоріч поповниться круглою сумою — 30 мільярдів гривень. Половину з них Юлія Володимирівна прагне витратити на свої щедрі соціальні ініціативи. Скажімо, 9,2 мільярда мають потрапити до кишень пенсіонерів, яким уряд компенсовуватиме збільшення прожиткового мінімуму. Але й це не все: міністри прогнозують, що середня заробітна плата в нашій державі вже в нинішньому році становитиме 1 тисячу 845 гривень, а рівень безробіття коливатиметься в межах шести відсотків. Для реалізації цієї ідеї, якщо Юлія Тимошенко вирішить взятися за неї двома руками, потрібно буде залучити чимало додаткових бюджетних гривень.
Та незважаючи на такі глобальні прожекти, міністр економіки Богдан Данилишин на початку наради з питань відновлення макроекономічної стабільності рішуче заявив: уряд залишається на своєму і запропоновані раніше макроекономічні показники змінювати не буде. Голова Нацбанку Володимир Стельмах на таку непоступливість відповів — добре, не змінюватимемо... Але тоді — жодної додаткової копійки з бюджету на «соціалку» не буде. Якщо ж ви, мовляв, у переддень виборів плануєте так активно захищати найбідніших, тоді з показниками індексу цін виробників, реального, номінального ВВП та рядом інших параметрів НБУ погоджуватися не буде.
У свою чергу, Віктор Ющенко вирішив виявити суворість і зазначив: у країні не можуть існувати два сценарії макроекономічного розвитку — один від уряду, а другий — від Національного банку України. У нас же виходить, що на основі одного сценарію ухвалюють зміни до держбюджету, а на базі іншого — зміни в монетарній політиці.
Міністр економіки Богдан Данилишин, який вийшов після розмови за зачиненими дверима, погодився спілкуватися з журналістами тільки на світські теми: «Я ж вам говорю: сьогодні гарна погода, гарний день, гарні дівчата, і все буде добре».
А ТИМ ЧАСОМ
Учора в другій половині дня Президент України Віктор Ющенко взяв участь у черговому форумі «Влада і бізнес—партнери». Говорили не тільки про насущні проблеми малого та середнього бізнесу, законодавство та технічне регулювання, а й намагалися зістикувати точки зору Кабміну та Національного банку України. Серед гостей заходу мала бути присутня й Прем’єр–міністр. На момент, коли цей номер підписувався до друку, про результати форуму ще не було відомо.