Де в Україні жити брудно

03.07.2008

Атмосферне повітря

Спостереження за станом забруднення проводили у 53 містах на 164 постах. У травні в атмосфері міст України випадків високого забруднення повітря (ВЗ), коли вміст забруднювальної домішки перевищує разову ГДК (гранично допустиму концентрацію) у п’ять разів і більше, не спостерігалось.

Поверхневі води суші

Спостереження за станом забруднення поверхневих вод за гідрохімічними показниками проводили на 151 водному об’єкті (127 річках, 15 водосховищах, семи озерах, одному каналі, одному лимані) у 240 пунктах, у 374 створах.

У Дніпровсько–Бузькій гирловій області (узбереж­жя Чорного моря) був зареєстрований випадок дефіциту кисню на рівні екстремально високого забруднення (ЕВЗ). До цього призвели гідрометеорологічні умови району — слабке перемішування водних мас на мілководді при високій температурі води. Ще на двох станціях у цьому районі моря відмічено низький вміст розчиненого у воді кисню.

Випадки високого забруднення, коли вміст хімічних речовин перевищує ГДК у десятки разів, були зафіксовані на десяти водних об’єктах в 11 пунктах за сімома інгредієнтами та на одній морській станції за одним інгредієнтом.

Так, у річках Західний Буг і Полтва відзначено чотири випадки ВЗ амонійним азотом, зумовлені стоками комунальних підприємств Львова, Кам’янки–Бузької, Буська. У річках Кальміус, Кальчик відмічено п’ять випадків ВЗ азотом нітритним, три — сполуками марганцю. Можливими джерелами високого забруднення були стоки промислових підприємств Донецька і Маріуполя. Високе забруднення річок Казенний Торець, Кривий Торець, Мокра Плотва сполуками марганцю спричинено промисловими стоками підприємств міст Слов’янськ, Дружківка, Артемівськ, Соледар.

У водах Азовського моря в районі Таганрозької затоки зареєстровано випадок ВЗ азотом нітритним, що пов’язано з промислово–комунальними скидами Маріуполя.

Радіаційна ситуація

За період спостережень підвищені рівні радіаційного фону радіометричною мережею Державної гідрометеорологічної служби не спостерігались. За даними 181 станції мережі спостережень гідрометслужби, потужність експозиційної дози (ПЕД) гамма–випромінення змінювалась на території України в межах 8—28 мкР/год. Найвищі рівні ПЕД — 28 мкР/год зафіксовані в Чорнобилі (зона відчуження) та Коростені (третя зона).

У Києві гамма–фон змінювався від 11 мкР/год (7, 8 та 13 травня) до 16 мкР/год (6 та 15 травня), в середньому за місяць становлячи 12 мкР/год. Це відповідає природному рівню, який в Україні не перевищує 20 мкР/год.

Інформація надана
Центральною геофізичною обсерваторією МНС України.
  • Тече вода, тече брудна

    Більш як двадцять років триває екологічна сага про забруднення території на кордоні Молдови (Сороки) й України (Цекинівка, Ямпільський район ) через річку Дністер. І весь цей час — лише перемовини, передмови й постскриптуми. А тим часом зношена труба промислових відходів завдовжки 6,2 км через Дністер продовжує забруднювати басейн річки як на території Вінниччини, так і нижче за течією — в Одеській області. >>

  • Сміттєві війни

    Найчастіше ущерть переповнені сміттєві звалища в Україні гниють десятиліттями через відсутність коштів на їх впорядкування. Але в Люботині, де полігон твердих побутових відходів (ТПВ) скоро дійде до будинків містян, сталася нетипова як для вітчизняних реалій історія. >>

  • Колекція, що пастки плете

    У нашому світі мешкає приблизно 40-45 тисяч видів павуків, а їхня кількість така велика, що кожна людина на відстані п’яти метрів біля себе знайде цю істоту. Науковці вивчають унікальні властивості павутини та, ґрунтуючись на дослідженнях, розробляють надміцні волокна чи біоматеріал, на якому зможуть вирощувати людську шкіру. >>

  • У ліс ходити — ліс любити

    Перший фестиваль шкільних лісництв відбувся на Черкащині. Участь у ньому взяли десять команд, по одній від кожного лісгоспу. Під час фестивалю школярі, а всі команди прибули у спеціальній формі, придбаній лісництвами, наввипередки демонстрували свою любов та шану до лісу. >>

  • Епідемія пожеж може повторитися

    Пожежі торф’яників були однією з головних тем упродовж тривалого часу для значної частини українців. Благо, забруднене повітря, яке перевищувало навіть у деяких районах столиці норму в 6 разів (зрозуміло, у навколокиївських епіцентрах загорань ситуація була ще гіршою), почало приходити в норму. >>