До нас їде ревізор. Сьогодні президент Європейського футбольного союзу Мішель Платіні перебуває у Варшаві, а завтра прибуде до Києва. Мета візиту зрозуміла: інспекція стану підготовки України до чемпіонату Європи 2012 року. Євро–2008 уже стало історією, тож тепер погляди УЄФА зосереджені лише на нас.
Кінь не валявся. Бо довго запрягаємо?
А в нас, м’яко кажучи, бардак. По багатьох напрямах ще й кінь не валявся. Владу поглинуло політичне протистояння, і для абсолютної більшості діячів, від яких щось залежить, головне не підготовка до Євро, а підготовка до наступних виборів, популістські заяви, спроби приватизувати недоприватизоване, аби забезпечити соціальні виплати тощо. Наша влада хоче розуміти, що Євро–2012 — це шанс модернізувати країну, зробити її більш європейською, ніж це можуть зробити «паперові» програми пропаганди ЄС і НАТО. Євро–2012 — це шанс одразу для кількох поколінь українців. І якщо нинішня влада позбавить країну чемпіонату Європи з футболу, конкретним владцям буде непереливки.
Президент ФФУ Григрій Суркіс закликає нарешті взятися до роботи і водночас утішає тим, що відібрати в нас Євро–2012 неможливо. Однак іноземна преса під’юджує: раз–по–раз з’являється інформація про те, що в разі втрати Україною права приймати чемпіонат його готові організувати Шотландія або Іспанія. Також ідеться нібито про спроби поляків домовитися про співорганізацію Євро–2012 із німцями замість українців.
Поляки заперечують факт ведення закулісних ігор. І визнають, що в них рівень підготовки до Євро — так само низький, як і в Україні. У гарному стані хіба що стадіон у Кракові (як у нас — у Донецьку), натомість центральна столична арена — в полоні комерсантів. При цьому крайній термін, коли реконструйований стадіон має прийняти перший офіційний матч, збігає вже через три роки. А в нас ще досі не розібралися з фірмою, яка здійснюватиме будівельні роботи — спочатку визнали переможцями тендеру тайванців з «Арказії дизайн», але в умовах повної бездіяльності й непрозорості азіатів організовують новий відбір. Та й власне, не стадіоном єдиним: де наші якісні нові дво– і тризіркові готелі, хостели, де вирішення транспортних проблем?
Сьогодні Мішель Платіні має зустрітися з Президентом Ющенком. Однак важелі підготовки до Євро — в руках уряду, а в міністрів свої правила. Голова Нацагентства з підготовки до Євро–2012 Євген Червоненко стоїть фактично в опозиції до Кабміну, не отримує слова на засіданнях уряду. Дійшло до того, що він оголосив про намір «напряму» виходити на УЄФА.
Кредит довіри — до осені. Тоді й порахують курчат
Ще кілька тижнів тому Україна була не на жарт налякана перспективою позбутися Євро–2012 уже під час візиту Платіні на початку липня. Але зараз можна знову розслабитися (тобто не варто б, але в нас така ментальність, що все хочеться відкласти «до останнього»). Після завершення чемпіонату в Австрії та Швейцарії президент УЄФА дав прес–конференцію, на якій заявив: «Ми вже робимо усе й навіть більше, щоб європейська першість відбулася в Україні й Польщі. Зараз ми навіть не думаємо про те, щоб перенести турнір кудись інде. Ми боротимемося за цю заявку до останнього. Але вони мають піти нам назустріч, показати прогрес у підготовці. Адже якщо не буде стадіонів — не буде і Євро».
За словами пана Платіні, зараз питання про перенесення Євро–2012 до інших країн «закрито на кілька місяців наперед, хоча обговорення цього пункту було досить динамічним і активним». Чи будуть українці й поляки зі своїм чемпіонатом Європи, УЄФА вирішуватиме на своєму засіданні у вересні в Бордо, а наразі триватимуть перевірки й переговори.
Такий кредит довіри Україна отримала за підсумками засідання Стратегічної ради УЄФА, яке відбулося днями у Відні. «Експерти УЄФА дали жорстку, але справедливу оцінку підготовці України до Євро–2012», — повідомив в інтерв’ю «Укрінформу» віце–прем’єр–міністр Іван Васюник. Українська та польська делегації давали пояснення щодо причин тієї чи іншої проблеми з підготовкою інфраструктури, «засідання пройшло на довірливій ноті, без зайвих емоцій, по діловому й дуже прагматично». Васюник каже, що УЄФА побачила певний прогрес у підготовці України до Євро–2012 порівняно з січнем (бракувало ще, щоб не було жодного прогресу! — Авт.). Водночас низка об’єктів перебуває в критичному стані. Найсерйознішою проблемою залишається реконструкція НСК «Олімпійський». Васюник закликав Мінмолодьспорту якомога швидше визначитись з новою фірмою–підрядником, яка візьме на себе реконструкцію спорткомплексу. «Це питання має бути вирішено протягом кількох днів, а не тижнів», — наголосив віце–прем’єр.
Загалом, за словами Васюника, у підготовці до Євро–2012 Україна нарешті «зрушила з нуля». Адже вирішено два головні завдання: визначено відповідальні інституції та джерела фінансування. І це, зауважимо, — через рік із гаком (!) після виграшу Україною й Польщею тендеру...
ДО РЕЧІ
У 2012 році Україна може отримати два додаткові місяці на завершення підготовки до чемпіонату Європи. Адже президент УЄФА Мішель Платіні виступив з ініціативою — перенести термін початку кожного наступного Євро з червня на серпень. На думку функціонера, у червні на діях національних збірних позначається величезна втома гравців після напруженого й довгого клубного сезону, а до серпня можна буде відпочити й підзарядитися. Платіні виніс цю пропозицію на обговорення з федераціями та клубами.