У Білорусі відучора стартувала виборча кампанія. Обиратимуть обидві палати парламенту — Палату представників та Раду Республіки. Нижню палату обирають всенародним голосуванням, а до складу Ради Республіки частину кандидатур пропонує президент, частину обирають місцеві ради. Білоруська влада заявляє про намір провести вибори демократично. Опозиція не вірить, але від участі в перегонах не відмовляється.
Ніколи досі білоруська влада не робила таких гучних заяв про демократичність та відкритість виборів. «Ми хочемо продемонструвати й Заходу, й Росії, як треба проводити вибори... Ми хочемо, щоб нам не робили закидів, а ми самі могли відповісти: що ви хочете, хлопці, чого вам ще треба від Білорусі?!» — це цитата президента Олександра Лукашенка з інтерв’ю газеті «Комсомольская правда». На підтвердження добрих намірів ЦВК божиться прийняти будь–яку кількість іноземних спостерігачів. А як приклад лібералізації виборчого процесу офіційні ЗМІ країни наводять декрет президента, згідно з яким партіям дозволено направляти до ЦВК по одному своєму представнику з правом дорадчого голосу. «Цей декрет сприятиме цілковитій реалізації політичними партіями їхнього конституційного права на участь у виборчому процесі», — стверджує Лукашенко.
Опозиція обіцянкам Лукашенка не вірить. Лідер Об’єднаної громадянської партії Білорусі Анатолій Лебедько в інтерв’ю «УМ» назвав згаданий декрет Лукашенка «технічним нюансом, а не політичним рішенням». «Опозиційні члени Центрвиборчкому з правом дорадчого голосу зможуть хіба що висловити свою думку, але ж не проголосувати за рішення ЦВК, — говорить Лебедько. — Утім навіть сидіти на приставному стільці — це краще, ніж зовсім не бути присутнім у ЦВК».
А загалом ЦВК не врахувала жодної пропозиції демократів щодо лібералізації виборчого законодавства та самого процесу виборів. «Ми пропонували дозволити партіям мати своїх представників в окружних та територіальних комісіях, дозволити кандидатам вести агітацію за спрощеною схемою, ми також раціонально розписали процедуру підрахунку голосів. Усе це проігнорувала ЦВК», — така думка координатора компанії «За вільні вибори» Віктора Корнієнка.
Проте навіть за таких умов опозиція налаштована доволі оптимістично і має надію на перемогу своїх кандидатів. «Тільки треба, щоб наших спостерігачів не виносили з дільниць за допомогою ОМОНу і допустили до підрахунку голосів», — іронізує заступник голови партії «Білоруський народний фронт» Віктор Івашкевич.
Якщо до парламенту пройдуть опозиційні депутати, влада Лукашенка отримає можливість дещо легалізуватися в очах міжнародної демократичної спільноти. Нагадаємо, що після конституційного референдуму, коли Лукашенко розігнав Верховну Раду і з лояльних до себе депутатів сформував Палату представників, Білорусь виключили з Ради Європи. Відтак Захід і досі не визнав її парламенту. Саме для легітимізації законодавчого органу Лукашенко й може дозволити «пропустити» в парламент кількох депутатів з демократичного крила.