В українському сегменті Північного Приазов’я найбільше суб’єктів курортного бізнесу задіяно у Кирилівці й Бердянську (Запорізька область). Солідна дещиця функціонує нелегально, позаяк у Кирилівці, приміром, відсутній реєстр оздоровниць. У селищній раді кажуть, ніби їх 300 «з гаком», але хто ж знає, скільки тіньових витримує отой «гак»?.. А це ж суттєво не лише з позиції інтересів податківців, а й налагодження інфраструктури. На Пересипі, скажімо, днями припинено роботу аварійного водогону, і треба ж знати, скільки водовозок ганяти до узбережжя...
У Бердянську проблема не лише з водопостачанням і відсутністю централізованої каналізації на знаменитій Бердянській косі (саме тут розташовані майже всі — тобто близько сотні — оздоровниці міста–курорту). Не знято проблеми потужної радіолокаційної станції, яку років зо п’ять тому облаштували прикордонники просто в зоні відпочинку сотень тисяч курортників.
Зрештою, курортник звик дистанціюватися від засипаних мертвою рибою пляжів Бердянської коси. А ось повну руйнацію її центральної частини можна спостерігати вперше. Після листопадової стихії береги почали укріплювати хаотично, що і наступ моря на косу не зупинило, і поставило хрест на багатьох пляжах. Десятки мільйонів сподівається одержати з бюджету нинішня влада, вустами заступника мера Вадима Тихонова згадуючи злим нетихим словом попередню: в «епоху Валерія Баранова» (попереднього мера), як вважають, саме й було запущено механізм недолугої забудови місцевої коси, і природа зреагувала на цей земельно–будівничий дерибан.
Не вельми тішить гостей Бердянська введена рішенням сесії міськради «плата за парковку» на косі. Нібито добровільна — аби прокуратура не мала претензій (торік її заборона набрала чинності де–факто по завершенні сезону, коли було зібрано близько 700 тисяч гривень!). Та без «енної» суми, залежно від кількості місць у транспортному засобі, до курортної зони ви не потрапите. До речі, місць паркування на косі вистачає лише для кожного третього–четвертого прибульця.
Рем ФЕДОРОВИЧ
ЩО ПОЧІМ
Недешеві ночі
Із Запоріжжя до приазовських курортів можна дістатися автобусом чи «маршруткою» (квиток до Кирилівки коштує 43, до Бердянська — 34—45, до Приморська — 40—49 гривень).
На Бердянській косі приватник бере не менше 50 гривень із людини за добу.
РИБНИЙ ДЕНЬ
«Самовбивство» бичків загрожує пляжам Азова
Бердянська коса стала зоною особливої уваги ще й через стан пляжів. Цьогоріч надто рано розпочався мор морського бичка, до його меліоративного вилову задіяли до трьох десятків суден (щоденний «урожай» — 150—200 тонн), однак у районі Новопетрівки напівмертва риба таки «зійшла на берег». До речі, фахівці прогнозують подальше зниження кисню у водах Азову, що загрожує черговою хвилею «самовбивства» бичків.