Позавчора ввечері в Брюсселі почався дводенний саміт лідерів 27 країн–членів Євросоюзу. Почався церемоніальними процедурами. Учорашній день був уже повністю робочим. Головна тема дискусій — криза, яка виникла навколо ратифікації Лісабонської угоди (відповідника Конституції ЄС), відколи ірландці на референдумі відхилили її 53 відсотками голосів «проти». Заздалегідь зрозуміло, що швидкого рішення для виходу з кризи знайти не вдасться. Агенція «Франс прес» уже в обідні години повідомила, що лідери ЄС вирішили відкласти це дражливе питання до наступного саміту на найвищому рівні, який відбудеться в жовтні.
Європейські лідери зовсім сховали голови в пісок — у проекті заключної резолюції навіть не містилися рекомендації, що ж робити з Лісабонською угодою, якщо її «завалить» ще якась із тих семи країн, які ще не ратифікували. В Чехії склалася сильна опозиція угоді, і при винесенні питання на референдум кількість чеських «ні» перевищить кількість «так». Наразі в заключному документі записали коротко: «Європейська Рада погодилася з пропозицією Ірландії повернутися до цього питання на зустрічі 15 жовтня 2008 року з метою знайти шляхи просування вперед... Рада погодилася, що для аналізу ситуації потрібно більше часу. Процес ратифікації триватиме в інших семи країнах».
Президент Франції вже в перший день саміту на урочистому обіді визнав, що лідери інших країн наштовхнулися на «часткові труднощі» з чехами. Прем’єр–міністр Чехії Мірек Тополанек відверто визнав на саміті, що він би не поставив на кін навіть 100 крон (5 доларів) на те, що Лісабонська угода пройде в чеському парламенті. Не виключено, що до жовтня криза розростеться до ще більших масштабів. Сумніви з’являться не лише в Чехії, але також у Швеції, Голландії, Мальті, Бельгії, Іспанії та Італії, які ще не визначилися з датами ратифікації документа.