Генсек ООН Пан Кі Мун розробив план, згідно з яким починається згортання місії ООН у Косово і контроль над цією самопроголошеною країною передається Європейському Союзу. Проти такого розвитку подій рішуче заперечує Росія. Москва вимагає, щоб глава місії ООН у Косово Йоахім Рюкер був відсторонений від виконання обов’язків за «скандальні кроки», тобто за сприяння косоварам у проголошенні незалежності, а також за інцидент у Мітровиці 17 березня, під час якого постраждали «блакитні шоломи» із KFOR (а один український миротворець загинув). Москва наполягає, щоб питання про перехід Косова під контроль ЄС вирішувалося в Раді Безпеки ООН (Росія в Радбезі має право вето).
Президент Косова Фатмір Сейдію підтвердив, що позавчора отримав листа з планом Генсека ООН, але відмовився повідомити його зміст. Агенція «Рейтер» натомість повідомила вчора, що має у своєму розпорядженні копію цього листа, в якому Пан Кі Мун пише: «Моїм наміром є переформування структури і профілю міжнародної цивільної присутності таким чином, щоб ЄС міг відігравати провідну оперативну роль у Косові».
Косово перебувало під протекторатом ООН із 1999 року, тобто з часу, коли війська НАТО вибили сербські війська з цієї провінції. Тепер НАТО отримує нову роль — навчання регулярної косовської армії і контроль над нею. Речник Альянсу Джеймс Аппатурай повідомив після позавчорашнього засідання міністрів оборони країн–членів Альянсу в Брюсселі, що підрозділи безпеки (так зашифровано буде називатися косовська армія) нараховуватимуть 2500 бійців, матимуть на озброєнні лише легку зброю, будуть мультиетнічними та перебуватимуть під цивільним контролем. Охорона кордонів Косова надалі залишиться обов’язком KFOR, тобто 16–тисячного міжнародного контингенту під командуванням НАТО.