У листопаді 1998 року мешканка Миколаєва Тетяна Нечипоренко стала першою відвідувачкою тільки-но відкритого тоді музею відомого миргородського курорту, в якому відображена діяльність із започаткування майбутньої оздоровниці її прадіда Івана Зубковського. А наприкінці минулого року виповнилося 155 років з дня народження «батька» курорту. Тож під час недавнього приїзду до Миргорода Тетяна Борисівна передала музею цінні експонати — зроблене ще в 1884 році фото дружини Івана Зубковського Олени, копію свідоцтва про народження його старшої доньки Віри, світлини із зображенням самого Івана Андрійовича в оточенні найрідніших людей, деякі інші сімейні реліквії...
Як відомо, уродженець Миргородщини, син священика Іван Зубковський під час російсько-турецької війни 1877—1878 років був військовим лікарем. Зрештою, дослужившись до чину генерал-майора, у 1911 році вийшов у відставку і повернувся до рідного Миргорода, де відкрив, дослідив і вперше застосував із лікувальною метою воду з цілющого тамтешнього мінерального джерела. Саме його по праву вважають фундатором водолікарні, яка пізніше обросла численними спорудами оздоровниці.
Водночас Іван Зубковський був надзвичайно діяльною і різнобічно обдарованою людиною. Лікарську практику і громадську діяльність на благо міста поєднував із краєзнавством, літературною творчістю, мемуаристикою. Його спогади про власний життєвий шлях, зустрічі з відомими письменниками, видатними людьми того часу стали важливим джерелом пізнання реальної, не перелицьованої на догоду політичній кон'юнктурі минувшини. Як справжній український інтелігент захищав рідну мову, культуру.
Хоча саме ці та чимало інших чеснот фундатора курорту влада «забула» на кілька десятиліть. Власне, й самого Івана Зубковського, котрий мав непролетарське походження й навіть такий тяжкий «гріх», як служба в царській армії, тривалий час воліли не згадувати. Його турбота про фізичне і духовне здоров'я співвітчизників явно «не вписувалась» у нав'язливий постулат про те, що цим може перейматися тільки пролетарська держава під персональною опікою її наймудріших вождів.
Тож тільки останніми роками біографію першовідкривача цілющих властивостей миргородської мінеральної води, його творчу спадщину позбавляють білих плям, вивчають, досліджують всебічно і грунтовно. Приємно, що до цієї благородної справи залучається все більше молодих краєзнавців, істориків, які гуртуються довкола вже згаданого музею курорту. Передані йому правнучкою Івана Зубковського експонати — то ще один крок до першовитоків всесвітньо відомого джерела.