Дев’ятий день тривають перемовини з сомалійськими піратами, які захопили в Аденській затоці німецький корабель «Леманн Тімбер», на борту якого перебували п’ятнадцять моряків, в тому числі чотири українці. Ніякої нової інформації немає. Не повідомляє подробиць і Міністерство закордонних справ України. Декілька днів тому у вітчизняному дипвідомстві країни лише зазначили, що справа перебуває, зокрема, і «на особливому контролі посольства України в Кенії».
«Наразі ситуація залишається незмінною: з піратами ведуть перемовини. Проте нам невідомі деталі, оскільки Україна не має свого представництва в Сомалі. Справді, варіант порятунку наших людей українські військові обговорюють. Однак, попри мандат ООН, яким зацікавленим державам дається шестимісячний дозвіл на використання бойової техніки в сомалійських водах для боротьби з піратами, питання, чи може Україна задіяти свої сили для вирішення цієї ситуації, залишається відкритим. Адже є чимало нюансів. Приміром, захоплене судно — німецьке. А поблизу місця НП перебувають кораблі Франції, Англії та Німеччини. Окрім того, посольство позбавлене будь–якої можливості контролювати всі процеси — ми маємо дуже обмежений доступ до інформації і фактично не маємо важелів впливати на неї», — зазначили «УМ» у посольстві України в Кенії.
У Службі безпеки України вже висловили готовність направити, в разі прийняття відповідного рішення керівництвом країни, антитерористичний підрозділ для порятунку українців. «Потенціал у нас є. Щодня в рамках міжнародних антитерористичних заходів наші бійці проводять тренування на суперсучасному полігоні, а також у Криму на воді», — розповіла «УМ» заступник начальника прес–служби СБУ Лада Сафонова. Втім у спецслужбі зізнаються, що практикуватися в бойових умовах не доводилося давненько. «Спецпідрозділ СБУ «Альфа» апріорі не може діяти за межами держави без наказу вищого керівництва держави. Останній вдалий досвід роботи співробітників був ще під керівництвом одного з перших командирів «Альфи» Василя Крутова, коли наші бійці доправляли в Україну вантаж із гривнею», — додала Сафонова.
Утім Міністерство оборони України обіцяє повну підтримку спецслужбі у випадку необхідності. «Якщо буде наказ Верховного головнокомандувача, ми готові до здійснення операції. Приміром, посприяємо співробітникам СБУ з транспортуванням. Нині для підготовки до операції може бути використаний корвет «Петро Сагайдачний». Також здійснити довгі дистанції готові корвети «Луцьк» та «Тернопіль». Звісно, якщо буде рішення, розглядатимуться й інші варіанти, як то повітряні шляхи захоплення судна. Та треба розуміти, що на все потрібен час. А підготовка і доправлення наших спецпідрозділів може зайняти і десять днів. Відтак не виключено, що у випадку проведення бойової операції і залучення українських правоохоронців до неї можуть бути підключені спецпідрозділи й інших держав», — додав у коментарі журналісту «УМ» старший офіцер управління прес–служби МО, підполковник Костянтин Саділов.