Учора в Римі розпочала роботу представницька міжнародна конференція під егідою ООН з проблем продовольчої безпеки. Організатором форуму виступила Продовольча і сільськогосподарська організація ООН (ФАО). В останньому звіті ФАО зазначається, що, незважаючи на зростання виробництва продовольства, світові ціни на харчі й далі стрімко зростають. Низкою країн світу вже прокотилися так звані «голодні бунти». Сьогодні одним із головних завдань є зупинення зростання цін на продовольство, передусім на зернові.
З підготовленого ФАО звіту випливає, що зростання цін на продовольство (вже тепер вони сягнули найвищого за останні 30 років рівня) матиме негативний вплив на більшість країн світу, але кілька розвинених сільськогосподарських країн... лише виграють від цієї кризи. Суперприбутки від стрибка цін на зернові отримають чотири країни світу: Казахстан, Аргентина, Болівія і Парагвай. До держав із значним позитивним сальдо завдяки торгівлі продовольством ООН також віднесуть США, Канаду, Австралію, Бразилію, Індонезію, з європейців — лише Францію, Україну, Австрію, Литву, Латвію, Естонію, частково Норвегію. Решта Європи, включно з такими гігантами, як Німеччина, Іспанія та Італія, залишаться в програші. Для України це щастя в нещасті. Якби лише наша країна зуміла скористатися з цього злого шансу!
На конференції в Римі виступить генсек ООН Пан Кі Мун, який запропонує низку заходів для на пом’якшення продовольчої кризи, зокрема скасування субсидій на виробництво біопального в розвинених країнах. Питання біопального неодмінно викличе гострі дискусії у Римі, оскільки багаті держави вбачають його одним із порятунків від енергетичної кризи. Утім упродовж минулого року значна частина посівів кукурудзи пішла не на вирощування зерна, а на біопальне, що додатково загострило продовольчу кризу. За деякими оцінками, кількість голодуючих у світі вже зросла на 100 мільйонів осіб.
Підвищену увагу громадськості привернула участь у римській конференції двох таких суперечливих лідерів, як президент Зімбабве Роберт Мугабе та президент Ірану Махмуд Ахмадінеджад, який перед початком саміту долив олії у вогонь, заявивши, що Ізраїль скоро зникне з лиця землі, як і «американські сатаністи». Попередньо очікувалося, що іранське керівництво просило про зустріч із Папою Римським Бенедиктом XVI, але днями офіційний Тегеран спростував цю інформацію. Конференція супроводжується демонстраціями, учасники яких протестують проти вилучення сільськогосподарських угідь під вирощування сировини для виробництва біопального.