28 травня працівники посту «Тиса» Чопської митниці під час огляду автомобіля виявили в салоні дев’ять пластикових пляшок із п’ятнадцятьма (!) папугами породи «розелла». Ціна однієї такої пташки коливається від 700 до 1000 грн. Як повідомили у прес–службі Державної митної служби, житель Закарпатської області намагався завезти в Україну з Угорщини пернатих контрабандою, а щоб птахи не подавали голосу, нагодував їх снодійним. «На момент виявлення двоє папуг були вже мертвими», — розповіли «УМ» у відділі боротьби контрабандного митного посту «Тиса».
За повідомленням митників, оскільки жодних документів на право ввезення диких декоративних птахів водій автомобіля не мав, було вирішено повернути папуг в Угорщину. «Митниця не укладала протокол про порушення митних правил, на митному пункті чоловік встиг пройти лише ветеринарний контроль», — пояснили «УМ» у «Тисі».
Директор Київського еколого–культурного центру Володимир Борейко вважає, що, з точки зору українського законодавства, митники нічого не порушили. Та все ж, за його словами, контрабандиста слід було покарати відповідно з Адміністративним кодексом. «На українських митницях зазвичай немає тимчасових пунктів утримання тварин, тож митники мають два варіанти: або утилізувати тих папуг, або повернути птахів у країну, звідки їх привезли, — сказав «УМ» еколог. — Та згідно із законодавством, до справи митники повинні були залучити працівників екологічного контролю Мінприроди, які мали скласти адмінпротокол».
За словами еколога, це далеко не єдиний випадок контрабанди папуг. «Їх нелегально перевозять і в кейсах, прибиваючи крила до стулок, щоб птах не створював шуму крилами. А дзьоби папуг замотують скотчем», — наводить він приклади жорстокого поводження з тваринами.
ДО РЕЧІ
Згідно з даними Київського еколого–культурного центру, за останні роки в Україну незаконно ввезли більше 5 мільйонів звірів, зокрема 1,5 мільйона папуг, приблизно 30 тисяч мавп, 15 мільйонів хутрових звірів і 10 мільйонів рептилій. Щорічний обіг контрабанди тварин і дериватів (частин тварин і рослин) в Україні становить 200 мільйонів доларів. З них тільки 2—5% такої контрабанди виявляють співробітники митного контролю. Зазвичай дрібних контрабандистів притягають до адміністративної відповідальності штрафують на суму від 51 до 204 гривень.