На новий щорічник «Полтавська Петлюріана. Матеріали шостих Петлюрівських читань» щороку чекають ті, хто уже встиг познайомитися з цим виданням, присвяченим дослідженню доби визвольних змагань українського народу на початку ХХ століття. Тож видавці, автори й усі, хто зібрався на презентацію, сприйняли цей захід як данину пам'яті жертвам більшовицьких експериментів.
Збірник «Полтавська Петлюріана» вміщує 22 статті науковців, письменників, політичних діячів з України, Польщі, США. Польсько-український союз 1920 року, повстанський рух і перші роки радянської влади, українська ідея від кобзарства до оунівського підпілля, українська журналістика різних періодів, Симон Петлюра і національно-демократичний рух на Полтавщині на зламі ХХ—ХХI століть — це далеко не повний перелік тем нового випуску. Публікація архівіста Володимира Коротенка (Полтава) «Справа про моркву (До історії роду Петлюр)», грунтована на матеріалах полтавського кущового народного суду, свідчить про страхітливість системи судочинства в радянській імперії: далеку родичку головного отамана Тетяну Петлюру судили за те, що вона не здала 40 кілограмів моркви (так зване «тверде завдання», про яке, до речі, їй ніколи не повідомляли і яке не могло бути виконане, бо моркви жінка не сіяла, купити її не могла, оскільки все майно родини, крім хати під соломою, було колективізовано). Найбільше вражає промова оборонця: «Покладене завдання не викладено підсудною. Вона усе намагається шкодити виконанню хлібозаготівлі і для прикладу іншим селянам — не виконувати завдання. Отже, розглядаючи цю справу, суд повинен урахувати, що підсудна походить з сім'ї крамарів, тому суд покарає підсудну, як того вимагає закон». Тетяну Петлюру визнали винною і «позбавили волі з конфіскацією майна на користь держави на 100 карбованців» з відбуванням покарання в далеких таборах. Суд, щоправда, вирок відмінив, вказавши, що у справі про моркву треба притягати до відповідальності чоловіка Тетяни Петлюри Якова.
За задумом упорядників, книга «Полтавська Петлюріана» потрапить до кожної шкільної бібліотеки міста. Це видання вийшло за сприяння обласного товариства «Просвіта», сестринства святої Покрови та святої Ольги, братства святого Андрія в Савт Банд-Брук і Вашингтоні, комітету допомоги Україні, діячів української діаспори в США.
Ганна ДЕНИСКО.