Про заснування медалі оголосила «Українська громада Севастополя». Як розповів «УМ» голова цієї громадської організації Мирослав Мамчак, ескіз медалі ще не готовий, але там має бути напис «Захиснику Тузли — вдячна Україна». «Медаль заснована у зв’язку з відзначенням громадськістю п’ятої річниці з часу захисту українського острова від спроб його захоплення Російською Федерацією, у жовтні 2003 року», — каже пан Мамчак, який є також художнім керівником телерадіокомпанії ВМС України «Бриз». За його словами, спонсора для виготовлення медалі вже знайшли. «Ми сподіваємся, що медаль буде золотою», — мріє пан Мирослав.
«Нагородимо всіх, хто був якось причетний до оборони острова Коса Тузла у 2003 році», — повідомив голова «Української громади Севастополя», яка і стане «нагородним комітетом». Організація має намір звернутися до Головнокомандувача ВМС України з проханням надати списки військовослужбовців, моряків, які тими днями несли вахту на Тузлі та в акваторії. Нагородять також окремих активістів громадських організацій, які також активно і на місці подій виступили на захист територіальної цілісності країни. «Гадаю, тисяча чоловік набереться», — прогнозує Мирослав Мамчак кількість майбутніх «медалістів».
Нагадаємо, коса Тузла, яку українці називають островом, а росіяни — косою, розташована в Керченській протоці впоперек акваторії. 29 вересня 2003 року Росія почала насипати греблю від Таманського півострова на власній території до українського острова Тузла, у напрямку міста Керч. Уряд України розцінив будівництво греблі як посягання на суверенітет держави. Будівництво тоді зупинили 23 жовтня, за 102 метри від лінії українськоросійського кордону. Внаслідок цього Тузлу просто почало розмивати течією, деформуючи південносхідне узбережжя.