Учора в Брюсселі розпочався міжнародний економічний форум, присвячений 10й річниці створення єдиної європейської валюти. У готівковий обіг спершу в 12 країнах ЄС євро було запроваджене 1 січня 2002 року. Тепер до єврозони входять 15 країн. З наступного року до них приєднається Словаччина.
Із моменту народження євро кількість робочих місць у єврозоні збільшилася на 16 мільйонів, рівень безробіття знизився на два відсотки, а середній бюджетний дефіцит минулого року впав до найнижчого рівня — 0,6 відсотка від ВВП. Запровадження нової валюти «розігріло» економіки більшості країн ЄС, оскільки єдина базова ставка , яку встановлює Європейський центральний банк, виявилася нижчою від національних і спровокувала споживацький бум. Ця тенденція найбільше проявилася в Ірландії та Іспанії. А впродовж першого кварталу нинішнього року темпи економічного зростання в зоні євро перевершили прогнози і зросли на 0,7 відсотка порівняно з останнім кварталом 2007го. Єдина європейська валюта, яка до того ж дорожча від долара, частково пом’якшує для Європи негативний ефект від рекордного подорожчання пального і допомагає контролювати інфляцію.
Але всетаки святкування відбувається за складних для ювіляра обставин: зміцнення євро щодо долара завдає збитків європейським експортерам, оскільки їхні товари та послуги є вищими, ніж у зоні долара. Але експерти згідні в тому, що в умовах сучасної глобальної кризи без євро Європі було б ще гірше. «Якби в нас не було єдиної валюти, то теперішнє послаблення курсу долара завдало б велетенські збитки європейській економіці. Найважче було б у галузях торгівлі та інвестицій. Ми хочемо нагадати, які валютні потрясіння ми переживали в минулому», — заявив на відкритті конференції комісар ЄС із фінансів Хоакін Альмунія.
Усередині єврозони зростає тиск на окремі уряди з вимогою забути про вузьконаціональні інтереси і промовляти єдиним голосом у найбільших світових фінансових інституціях, передусім у Міжнародному валютному фонді, — так було вирішено на конференції. Глава МВФ Домінік СтроссКан не бачить підстав для більшої ролі єврозони у МВФ. Він мотивує це тим, що Китай рідко використовує євро. Тому слід очікувати, що США в найближчій перспективі продовжать домінувати у МВФ.