Сьогодні зранку головні магістралі української столиці надійно перекрили 4,5 тисячі правоохоронців — міліціонери, солдати внутрішніх військ та інші люди у формі. Таким чином силовики дбають про безпеку трьох тисяч делегатів престижного форуму, які прибули до міста над Дніпром із 62 країн світу.
Приймати в себе керівників усіх підрозділів ЄБРР надзвичайно престижно. Десять років тому, коли нашу державу вперше удостоїли такої честі, країна наполегливо готувалася до події кілька місяців — ремонтували дороги, наводили глянець на фасадах і висвітлювали, висвітлювали, і висвітлювали кожен крок шанованих у світі фінансистів. Нині ж із колишнім розмахом працює тільки Міністерство внутрішніх справ, яке виділило по півтора охоронця на кожного учасника.
ЄБРР вирішив зібратися у Києві ще три роки тому, коли тема України у світі була неабияк популярною. Президент нашої держави Віктор Ющенко запропонував тоді президентові цієї організації Жану Лем’єру провести своє 17те засідання на нашій території. «Ми повертаємося у місто і країну, у якій сталися величезні зміни і які з упевненістю дивляться у майбутнє», — компліментарно заявив господарям виконувач обов’язків Генерального секретаря ЄБРР Хорст Райхенбах. Тема Ділового форуму — «Сучасній економіці — нову енергію», який пройде під час щорічних зборів і який має стати «родзинкою» цього заходу, дозволяє зрозуміти, про що найбільше говоритимуть делегати. Головні теми виступів — економічна політика, інфрастуктурні зміни, корпоративна соціальна відповідальність, зростання цін на продовольство і роль високих технологій.
Розпочався захід із Інвестиційного форуму України, який разом із Жаном Лем’єром відкрила Прем’єрміністр України Юлія Тимошенко. Господарі розпочали з розповіді про перспективи для зарубіжних інвесторів, наголосили на збільшенні конкурентоспроможності нашої держави, популярно пояснили, які можливості для приватного капіталу дає проведення Євро2012, презентували свій продовольчий ринок та його можливості в період світової кризи. Культурною програмою, на щастя, стали не вишиванки, а презентація книги відомого на заході українського письменника Андрія Куркова, яку він написав спеціально для форуму і на замовлення ЄБРР. Через призму думок і сприйняття 15 відомих письменників та есеїстів, Курков вирішив звести до спільного знаменника соціальні та економічні зміни, що сталися у країнах колишнього соцтабору після розвалу СРСР.
Паралельно, в іншому залі, засідав Спеціальний форум донорів. Організації, які фінансують головні проблеми — енергетики, пристосування до зміни клімату, водопостачання, продовольчої безпеки, ділилися думками, якими з них необхідно займатися насамперед.
Завтра учасники зборів чекають на відкриття Ділового форуму, який триватиме два дні і пройде під головуванням керуючого ЄБРР від Італії. Відкриватиме зібрання міністр фінансів України та водночас керуючий банку Віктор Пинзеник, а допомагатиме йому перший віцепрезидент організації Варел Фрімен. Гості очікують також на появу Президента Віктора Ющенка та Прем’єр Юлії Тимошенко. Говоритимуть про нові джерела енергії, можливості Кіотського протоколу у країнах Центральної Європи і Центральної Азії, високі технології, формування ринків капіталу, дискутуватимуть про методи боротьби із зростанням продовольчих цін, вимагатимуть від урядів підтримки жінокпідприємців. Серед vipгостей — колишній президент Польщі Олександр Кваснєвський, який прочитає «Тематичну лекцію Жака де Ларозьєра», відомі вчені, редактори впливових видань, дипломати, керівники світових концернів.
А завершиться дійство виставкою творів сучасних українських художників у «Мистецькому арсеналі», на яке гостей запросить Президент Віктор Ющенко, та прийомом у парку «Арка Дружби народів», господинею якого буде Прем’єрка.