Майже канонічне рівняння «1 USD=5,05 грн.» може невдовзі відійти у небуття. Національний банк України допускає, що офіційний курс гривні можуть відкоригувати. «Плануємо переглянути небагато. Коли курс 5,05 і коливання в межах одного відсотка — можна не реагувати, а сьогодні він уже коливається значно нижче, потрібно реагувати», — заявив заступник голови Нацбанку Анатолій Шаповалов.
Керівництво НБУ поки що не може сказати, яких саме змін зазнає курс гривні до долара і як він вплине на готівковий курс. Експерт Олександр Жолудь сказав «УМ», що фінансовий регулятор не пояснив головного: йдеться лише про зміну курсу чи про сам механізм доларової прив’язки. «Гривня упродовж останніх років була досить жорстко прив’язана до долара, хоча й офіційно це не декларувалося, — пояснив експерт. — Нині було би коректно перейти до «м’якшої» прив’язки, тобто взяти за основу міжбанківський курс. Цим шляхом пішла більшість країн, у тому числі й Росія та навіть Китай, який до останнього тримав зафіксованим курс свого юаня. Проте це треба робити поступово, запроваджуючи захисні механізми від спекуляцій, скажімо, обмежити щоденне коливання курсу».
Міжбанківський курс долара становить нині 4,77—4,83 гривні. Проте банкіри вважають, що за межі коридору, встановленого Основними принципами кредитно–грошової політики, курс все одно не опуститься. Тобто правління Нацбанку може у найгіршому випадку зробити курс 4,95 грн. за долар.
На готівковий ринок усі ці рухи банкірів впливу практично не матимуть: вартість «вічнозеленого» визначається співвідношенням «попит–пропозиція». На думку першого заступника голови правління Нацбанку Владислава Кравця, «народ не побіжить позбуватися доларів, тому що хто хотів, той уже скинув валюту за абсолютно неймовірним курсом 4,6 гривні за долар». Нині на ринку існує дефіцит гривні й надлишок валюти. Тому можливість купити долар за 4,85, а продати його за 4,77 грн. найближчим часом залишатиметься. Змінити щось можуть тільки банківські борги, що становлять 15 млрд. гривень і термін виплати яких закінчується наприкінці року, та періодичні виплати «Нафтогазу», який розраховується валютою. «Але ж ви знаєте, як зненацька з’являються у нас газові борги, — зауважив Олександр Жолудь. — Тому сподіватися можна всього».