За вісім років конкурс перетворився на масовий мовний марафон і став однією з найпопулярніших націєтворчих акцій в Україні. Цього разу — вже традиційно — він охопив понад п’ять мільйонів учасників. За перемогу змагалися школярі, учні професійно–технічних училищ, технікумів, коледжів, студенти вищих навчальних закладів, ліцеїсти, курсанти середніх і вищих військових закладів, а також молодь української діаспори. «День світлий, чистий, добре, що є такий день, — сказав на урочистій церемонії нагородження лауреатів конкурсу, що відбувалася у Театрі ім. Франка, голова Національної спілки письменників України, народний депутат Володимир Яворівський. — Те, що на цю сцену піднімаються юні носії і шанувальники рідної мови, переконує, що мова ця безсмертна».
— Тішить, що кожного року діти дедалі активніше долучаються до участі, — каже Марія Онищенко, завсектором Інституту інноваційних технологій Міністерства освіти, одна з організаторів конкурсу.
Вікторія Назарук із Рівненщини отримала премію від Фонду Леоніда Кучми «Україна» — шість тисяч гривень. Вона студентка 4 курсу Національного університету «Острозька академія». Дівчина каже, що бере участь у конкурсі від самого його заснування. «Ця премія стане поштовхом для розвитку проекту, який запровадила філологічна секція нашого студентського товариства, яку я очолюю, — поділилася з нами дівчина. — Ми хочемо створити популярний український науково–популярний веб–журнал, який би допомагав молодим науковцям розвиватися. Дуже сподіваюся, що моєї премії вистачить для реалізації задуму. Я сама з філологічної родини, переді мною батьки завжди ставили високі вимоги. Тому хотіла довести, що ті знання, які вони в мене вкладають, я можу реалізувати в такому аспекті».
Лауреатами Першої премії стали дев’ять школярів, п’ять студентів ВНЗ і троє майбутніх військових — ліцеїст, курсант і майор.
Окрім фонду Леоніда Кучми, переможців та їхніх учителів грошовими преміями і цінними подарунками підтримали, зокрема, ЗАТ «Фармацевтична фірма «Дарниця», Союз українок Австралії, ЗАТ «Оболонь», АБ «Експерс–Банк». Віктор Ющенко разом із вітаннями передав кожному талановитиму фіналісту фотоальбом «Любов моя, Україно!» та іменний годинник. Президент також заснував 14 щорічних стипендій переможцям.
Дісталися нагороди й організаторам конкурсу. Вручаючи ордени Української православної церкви Київського патріархату, патріарх Філарет зізнався: церква неспроста підтримує конкурс рідної мови. «Зросійщення українського народу відбувалося у тому числі й через церкву. Тому й утвердження рідної мови має йти тим же шляхом».
— Я спершу критично ставився до цього заходу, — сказав «УМ» поет Іван Драч. — Бо думав: те, що роблять громадські організації і меценати, повинна робити держава. Але потім зрозумів, що наша держава ніколи цим не буде займатися. Демократи при владі чубляться між собою замість того, щоб розв’язувати реальні проблеми, що стоять перед державою».
Юлія КОСИНСЬКА