Дев’ятого травня в парку «Дружба» приблизно о 21.30 вийшов із ладу атракціон під назвою «Центрифуга» — карусель, яка піднімається так, що вісь обертання стає під кутом 45—50 градусів до лінії горизонту. Атракціон — елемент пересувного «Луна–парку», власником якого є столичне підприємство «Київ–круїз». На момент НП він був орендований приватним підприємцем з міста Красний Луч.
Очевидці стверджують, що вся конструкція обвалилася в точці найвищого підйому каруселі. Як потім з’ясувалося, луснули масляні шланги в місці під’єднання до гідроциліндра підйомної установки. Електрика вимкнулася, хоча карусель за інерцією продовжувала крутитися ще хвилини три. Тобто обов’язкова для подібних установок система екстреного гальмування була або в неробочому стані, або просто відсутня.
Пасажири, мабуть, з відчаю, самотужки вибиралися з кабінок. Унаслідок аварії загинули 17–річна дівчина Яна, яка приїхала з Полтави в гості до бабусі, і 23–річний хлопець. Восьмеро людей потрапили до реанімації. У найважчому стані — юнка 1987 року народження з діагнозом травматична ампутація двох пальців на руці (простіше кажучи, пальці їй відірвало. — Авт.), відкритий перелом плеча і черепно–мозкова травма.
На питання «хто винен» відповідь майже відразу спробував дати міський голова Луганська Сергій Кравченко. У парку він із своїм почтом з’явився практично за півгодини після пригоди і у коментарях для преси дуже переконливо стверджував, що жодних дозволів на розміщення «Луна–парку» міська влада не давала й щойно дізналася про його присутність у місті. Слід сказати, цього разу атракціони дійсно розмістили не у центрі міста, а в одному зі «спальних» районів. Але щоб таке явище пройшло геть поза увагою мера і кількох його заступників — кількох сотень чиновників міськвиконкому — виглядає щонайменше дивним.
До речі, один із тих депутатів з’явився на місце події одночасно з мером, а коментарів роздавав навіть більше за нього. Арсен Клінчаєв став відомим широкому загалу в липні позаминулого року під час бійок у парламенті. Пізніше відзначився ще кількома, а також двома гучними акціями: Музеєм «Жертв помаранчевої революції» і закладкою пам’ятника «Жертвам ОУН–УПА». Очевидно, перебуваючи в шоці, пан Арсен наговорив журналістам багато такого, про що потім, очевидно, пошкодував. «По суті справи, це я завіз до Луганська «Луна–парк», — зізнався пан Клінчаєв, щоправда, одразу ж «виправдовуючись». — Але я не є його власником і не відповідаю за його роботу». Що стосується причин аварії, Клінчаєв, пославшись на «директора» (себто легального орендатора. — Авт.), повідомив сенсацію: хтось перерізав шланги, мастило з системи витекло і конструкція обвалилася. «Це явна диверсія», — зробив висновок колишній політпрацівник Радянської армії.
Наступного ранку на атракціоні та навколо нього працювали слідчий прокуратури, експерти, а також фахівці наглядових технічних установ. Офіційно спілкуватися з пресою ці люди не захотіли, але з їхніх розмов між собою та з відповідей на запитання стало зрозуміло наступне: по–перше, про жодну диверсію не йдеться; по–друге, жодного дозволу від міської чи районної влади власники «Луна–парку» й справді не отримували, але в орендатора є якийсь дозвільний документ, підписаний «губернатором». Прізвища «губернатора» не називалося, тому цілком можна припустити, що підписати папірець міг хтось і з попередників нинішнього голови Луганської ОДА, якщо, звісно, папірець — не підробка. По–третє, кричущі порушення в тому, що стосується технічного стану загалом усієї техніки, можна розгледіти навіть неозброєним оком, наприклад, у кабінках атракціону відсутні паски безпеки.
І ще цікава деталь. Один з очевидців стверджує, що квитки на атракціон у пасажирів забирав при посадці контролер. І якщо комусь із тих, хто відразу не звернувся по допомогу, згодом стане погано від пережитого удару, довести, що саме в тій аварії він втратив здоров’я, буде практично неможливо.
...А в цей час преса мордувала дзвінками Арсена Клінчаєва. Такий висновок кореспондент «УМ» зробив після того, як, ледь додзвонившись до антигероя дня, у відповідь почув: «Я нічого розповідати не буду! Приїхали представники «Київ–круїзу», от у них і розпитуйте». А потім, очевидно, впізнавши співрозмовника, додав: «Директора міліція посадила. Ох, якби ти знав, як мені погано...». Узагалі–то співрозмовник для визначення свого стану вжив простонародне слово, та правила етикету не дозволяють відтворити його на папері. Що цікаво, на запитання — на якій підставі Арсен Клінчаєв перевіряє документацію заїжджих атракціонів і видає висновки про їхній задовільний стан, якщо не є чиновником міськради і навіть не має технічної освіти, — відповідь була доволі неоднозначною: «А це самодіяльність на громадських засадах».
Іншими словами, Арсен Клінчаєв на «самодіяльних» засадах, користуючись своєю близькістю до головного «регіонала» Луганщини, не лише без будь–яких офіційних дозволів розміщує свої антиукраїнські «монументи», а ще й дає прихисток бізнес–структурам. Здається, це не два різних види діяльності «громадського діяча», а один і той самий різновид «бізнесу по–луганськи». Як таке кваліфікується з погляду права, має визначити прокуратура.
Після подій 9 травня «Лунапарк» заборонили взагалі; «Держпромнагляд» ініціював позбавлення ліцензії Кременчуцької фірми, що дала дозвіл на експлуатацію центрифуги–вбивці. Усе як завжди. І, швидше за все, як завжди, рахуватимемо дні до наступного інциденту.