Військові паради з використанням важкої техніки на Красній площі не проводили з 1990 року. Тобто вже встигло вирости нове покоління росіян, яке не має найменшої уяви про подібну «демонстрацію сили й могутності» своєї держави, а деякі високопоставлені чини в погонах встигли забути, як це робиться. Тож підготовка до святкування 9 Травня у Москві велася грунтовно і привселюдно. На репетиції, скажімо, механізованої частини параду збиралися численні юрби глядачів. І не дивно: коли ще таке побачиш, щоб по Ленінградському проспекту, Тверській і Новому Арбату гуркотіли танки, самохідні гармати, зенітноракетні комплекси, а в небі шугала бомбардувальновинищувальна, штурмова і транспортна авіація... Це справжнє військове шоу, від якого у глядачів мурашки бігають по спині. Можливо, саме для того, щоб викликати «мурашки за коміром», й проводять подібні «військовопатріотичні» заходи?
Можна також припустити, що парад є водночас і своєрідним комерційнорекламним ходом: показати потенційним покупцям «товар ліцом». Деякі з нових розробок ВПК Росії були продемонстровані в процесі трьох репетицій.
Отже, що побачить світ 9 травня? Парад складається із трьох частин: пішої, механізованої та повітряної. Парадна «коробка» (попереду якої, за традицією, пройде колона юних барабанщиків із числа кадетів і суворовців) нараховуватиме 8 тисяч осіб. Військові будуть одягнені у нову форму, розроблену відомими модельєрами. Але найбільшу цікавість викличе механізована частина святкового шоу.
Широкому загалу вперше буде продемонстровано оперативнотактичний ракетний комплекс «Іскандер», а також системи С300 «Фаворит» і «БукМ2», які ще не стоять на озброєнні в російських частинах. Побачить глядач і танки Т90А, самохідні гармати «Спрут», бойові машини піхоти БМД4, спецавтомобілі підвищеної прохідності «Тигр» («відповідь» американському «Хаммеру»). Завершуватимуть проходження бойової армади міжконтинентальні ракети «Тополь» ще старого (радянського) зразка: нові комплекси «ТопольМ» чомусь вирішили не показувати. Всього ж у механізованій частині параду візьмуть участь близько трьохсот одиниць бойової техніки.
Авіаційна частина буде не менш видовищною, хоч і значно коротшою. Над Красною площею на досить низькій висоті пролетять 32 літаки й гелікоптери. Серед них особливої уваги заслуговує нова багатофункціональна машина (яка тількино проходить випробування) — СУ34. Крім того, в московському небі з’являться винищувачібомбардувальники СУ27, винищувачі МіГ29, стратегічні ракетоносії ТУ160. Буде також продемонстровано процес дозаправки літака пальним під час польоту.
Ще задовго до першої репетиції підземний перехід у районі станції метро «Охотний ряд» було укріплено спеціальними підпірками, щоб важка техніка не зруйнувала його, а на проїжджій частині вулиць, якими рухалась колона, було зроблено тимчасову розмітку. Після свят доведеться все це відновлювати, а також ремонтувати бруківку Красної площі й деякі пошкоджені ділянки асфальту: незважаючи на те, що гусениці бойових машин були «взуті» у гумові накладки, руйнуванню запобігти не вдалося.