Про те, що на відомому книжковому ринку столиці «Петрівка» можна придбати чимало незаконного, відомо давно. Але в цьому випадку йдеться не про «піратське» DVD-кіно й не про дорослу «полуничку», а про конфіденційну інформацію контролюючих органів. У цьому випадку — лазерні диски з базами Державної митної служби (відомості про експортно-імпортні операції суб’єктів господарювання) та Державного комітету статистики України (інформація про обсяги виробництва підприємств України).
Усе просто: якщо хочеш дізнатися більше про конкурента і його фірму, то йдеш на «Петрівку», підходиш до потрібного кіоску з фільмами, платиш 3,5 тисячі гривень і отримуєш секретну інформацію з новітніх електронних баз даних щодо юридичних осіб, дбайливо записану на компакт-диски. Принаймні днями співробітники київського Главку СБУ затримали трьох торговців.
Як повідомили «УМ» у прес-центрі ГУ СБУ в м. Києві та Київській області, злочинці легально торгували на «Петрівці» ліцензійними відео- та аудіодисками програмного забезпечення, але «з-під поли» приторговували й інформацією з електронних баз даних державних органів з обмеженим доступом, яка є власністю держави та накопичується у спеціальних банках даних. Одного з торговців оперативники затримали «на гарячому» — саме за 3,5 тисячі гривень 28-річний киянин продав їм лазерні диски з базами Держмитслужби та Державного комітету статистики. Одразу після цього затримали й організаторів протиправного бізнесу — двох рідних братів, 25 та 27 років, обидва за освітою інженери-програмісти. Виявлено і підпільний цех копіювання інформації, звідки вилучено комп’ютери, жорсткі та лазерні диски із базами даних регіональних виборчих комісій, МВС, податкової, митниці й інших державних органів України та навіть Росії. Тобто хлопці «працювали» з розмахом!
Відтак порушено кримінальну справу за ознаками скоєння злочину, передбаченого ст. 361-2 Кримінального кодексу (несанкціонований збут або розповсюдження інформації з обмеженим доступом, яка зберігається в електронно-обчислювальних машинах, автоматизованих системах, комп’ютерних мережах або на носіях такої інформації). За це спритникам «світить» від двох до п’яти років «колючки» з конфіскацією «знарядь праці». Керівництво СБУ запевняє, що винні обов’язково будуть покарані.
До речі, в. о. голови СБУ Валентин Наливайченко зазначає, що подібні диски з різними базами даних співробітники СБУ затримують і вилучають майже щодня, але в цьому випадку до продажу причетний один із екс-керівників митниці! «Останнім часом виток засекреченої інформації, зокрема на митниці, був зупинений її новим керівництвом, там серйозно посилили заходи із захисту інформації, однак ця база була вкрадена ще наприкінці минулого року, — каже пан Наливайченко. — Ми затримали тих, хто безпосередньо її реалізовував. Скажу більше. Нам відомо, хто з колишнього керівництва Держмитслужби передав цей диск. Усе це відомо і пану Хорошковському (новий керівник Держмитслужби. — Ред.). Я сподіваюся, це дасть йому більше можливостей охороняти власні інформаційні бази».
За словами керівника СБУ, його відомство не відповідає за збереження баз даних державних установ, і це є винятково компетенцією керівництва цих відомств.
А ТИМ ЧАСОМ...
Президент Віктор Ющенко звільнив екс-голову СБУ Ігоря Дріжчаного з військової служби в запас Служби безпеки України. Відповідний указ підписано в середу. Дріжчаного звільнено за станом здоров’я з правом носіння військової форми одягу.
Нагадаємо, що пан Дріжчаний був главою СБУ з вересня 2005 року до листопада 2006 року, був «героєм» низки публікацій «УМ» про зловживання на Володимирській, 33. Після звільнення з СБУ ще рік працював заступником секретаря Ради національної безпеки і оборони України.