Здивуванню митників пункту пропуску «Миколаївка» Новгород-Сіверської митниці, що на Чернігівщині, не було меж: щойно росіянин, що повертався на Батьківщину на власному авто «Ніссан Навара», казав, що везе лише трохи соняшникової олії, меду та декоративні серветки, але вже за кілька хвилин перевірка засвідчила зовсім інший вантаж. Який, до того ж, має неабияку історичну та культурну цінність. Як повідомили «УМ» у прес-службі Держмитслужби України, російський турист намагався вивезти два колекційні набори, відповідно з 11 і 14 предметів.
Що й казати, в задній частині салону пікапа серед задекларованих серветок і було приховано поліетиленовий пакет з гарно збереженими предметами старовини. А це монети, кліше козацької печатки, натільний козацький хрест, козацька сережка, намисто з підвіскою, а також наконечники до стріл, рибальські гачки, козацькі люльки для паління тощо. Обидва набори, оформлені в рамки, турист, швидше за все, збирався або продати, або подарувати. За попереднім висновком експерта Чернігівського історичного музею ім. Тарнавського, ці речі вже визнано історичною та культурною цінністю. Ймовірно, вони є поховальними комплектами з козацьких могил і, швидше за все, розкопані «чорними археологами». На думку фахівця, хрести і люльки служили козакам приблизно у першій половині XVII століття, ще до Хмельниччини.
За фактом контрабанди культурних та історичних цінностей часів козаччини Новгород-Сіверською митницею порушено кримінальну справу. До речі, на світових аукціонах ставлення до предметів «чорного» походження дуже прискіпливе, а до їхніх власників — зневажливе.