У масштабах держави в закритих і призупинених слідчими кримінальних справах про товарну контрабанду зберігається майна на суму, що сягає сотень мільйонів гривень. В одній лише Чернігівській області таких «загальмованих» справ про товарну контрабанду за останні три роки набирається майже чотири десятки. В цілому, це відбувалося через об’єктивні причини. За деякими зі справ особи, котрі мають відповідати перед законом, знаходяться «в бігах», а в деяких — роками доводиться очікувати на правову допомогу інших держав, результати експертиз тощо. Вартість майна, яке фігурує в цих кримінальних справах і яке держава роками зберігає на спеціальних складах, становить понад 29 мільйонів гривень. І це далеко не найбільша цифра серед областей України.
Яскравий приклад: ще в жовтні 2005 року на Чернігівщині було порушено кримінальну справу за фактом контрабанди до України вантажу мороженої риби вартістю 250 тисяч гривень. У зв’язку з тим, що такий товар має свій термін використання, рибу було реалізовано, а гроші покладено на депозит. Факт цієї контрабанди доведений, тому зрозуміло, що кошти врешті–решт мають надійти в дохід держави. Але особу, яка вчинила цей злочин, встановити досі не вдається. Тому й держбюджет цих коштів отримати не може — адже право держави на конфісковані контрабандні товари настає тільки після рішення суду в кримінальній справі.
Але процес зрушив з «мертвої точки» завдяки принциповій позиції Президента Віктора Ющенка, озвученій наприкінці минулого року. Адже президентська Програма боротьби з контрабандою та порушенням митних правил на 2008—2009 роки передбачає звернення окремої уваги на цю категорію справ. На виконання цієї програми керівники Генеральної прокуратури та Служби безпеки України розпочали, зокрема, широкомасштабну перевірку в усіх регіонах України. Спільними робочими групами з представників обох головних відомств перевіряється кожна кримінальна справа про товарну контрабанду з 2005 року, слідство в якій закрито, зупинено або ведеться тривалий час. Метою перевірок є виявлення серед них таких справ, у яких іще можна вжити якісь додаткові заходи для розшуку осіб, повного збору доказів і врешті–решт направлення цих справ до суду.
І зусилля дали результат. Так, за словами заступника Генпрокурора Віктора Пшонки, що днями провів у Чернігові міжвідомчу регіональну нараду з питань боротьби з контрабандою, лише в двох північно–східних областях України — Чернігівській і Полтавській — в ході перевірки було скасовано 9 (!) постанов про закриття та зупинення таких кримінальних справ, вартість предметів контрабанди в яких перевищила 36,5 млн. грн.! Зрозуміло, що ці кошти будуть зовсім не зайвими у державному бюджеті.
«Ми відверто можемо сказати, що бюджет недоотримав 36 мільйонів у зв’язку з неефективним розслідуванням цих кримінальних справ. Товарна контрабанда — питання економічної безпеки держави, — зазначив «УМ» пан Пшонка. — Ми вже побували у чотирьох регіонах, заслухали 14 областей, і встановили, що за кримінальними справами, які були зарано зупинені чи закриті, матеріальних цінностей знаходиться загалом на більш ніж двісті мільйонів гривень!»
«Хіба ми не розуміємо, що товарна контрабанда — це продумана схема злочину? І в ці схеми включаються інколи й особи зі складу прикордонної служби, митної служби, — обурюється Віктор Пшонка і додає, що всі поновлені кримінальні справи будуть узяті Генпрокуратурою та СБУ на контроль. Цього тижня силові відомства звітуватимуть Президенту з цієї роботи.
Валерій ЛИТОВЧЕНКО