Двічі на рік міліція Черкащини оголошує для громадян місячники добровільної здачі зброї. Цього року акція завершилася на початку квітня. Начальник управління громадської безпеки УМВС у Черкаській області Володимир Іващенко розповів «УМ», що торік мешканці області здали 342 одиниці зброї. Траплялися й екзотичні екземпляри. У Золотоноші принесли гладкостовбурну рушницю «бельгійку» 1898 року випуску. А у Корсунь–Шевченківському в листопаді здали кулемет «Максим» часів Першої світової війни. Тамтешній рибалка виловив його зі ставка.
Цього ж разу люди добровільно здали 4 одиниці нарізної зброї армійських зразків, 1 нарізну мисливську рушницю, 124 — мисливські рушниці гладкостовбурні, 7 одиниць холодної зброї, 25 — спортивної та саморобної. Також передали 2 снаряди і 3 міни, 1 гранату Ф–1, 31 газовий пістолет, револьвер і майже 4000 патронів.
«Після роз’яснення у ЗМІ про звільнення від кримінальної відповідальності за добровільну здачу зброї і по 6—7 одиниць приносять за день, — зазначає Володимир Іващенко. — Цього місячника здали, зокрема, револьвер 1937 року випуску. Хоча сама модель була розроблена ще у 1898 році. Також передали німецьку рушницю комбіновану, бойову рушницю «бельгійку», колекційна вартість якої може сягнути 2000 доларів. Її знайшли в Золотоніському районі, коли вигрібали мул із канави».
До речі, знаходять зброю не тільки в канавах. Золотоніським міліціонерам тамтешні жителі принесли карабін К–44. Знайшли під стріхою. В родині про нього ніхто не знав, окрім діда. А знайшли лише після його смерті.
Чимало черкащан здають зброю армійських зразків часів Великої Вітчизняної війни. Або ж гладкостовбурну зброю 50—60 років минулого століття. Адже до 1970 року в країні не вівся облік зброї. Якщо зброя була не зареєстрована, під час місячника добровільної здачі її узаконюють. У черкаській міліції кажуть, що коли, наприклад, після смерті дідуся залишилася гвинтівка, то спочатку йде перевірка, чи не крадена вона і не причетна до скоєння злочину. Тільки після цього її переоформлять на нового власника.
У реєстрації зброї правоохоронці відмовляють психічно хворим, алкоголікам, тим, хто страждає від наркоманії, має судимість, систематично порушує громадський порядок. Здану зброю, якщо вона виявилася непридатною, переплавляють на Смілянському машинобудівному заводі, а ексклюзивні зразки передають у музеї. Якщо ж зброя придатна і не є музейним експонатом, власники мають право реалізувати її через магазин і одержати гроші.
А ТИМ ЧАСОМ...
У квартирі жителя Дніпропетровська співробітники Управління боротьби з організованою злочинністю обласної міліції вилучили арсенал зброї. За словами начальника УМВС області генерал–лейтенанта міліції Олександра Бобильова, у зловмисника знайдено два гранатомети, два бойових пістолети та понад 100 тисяч набоїв до вогнепальної зброї. Власника арсеналу затримано, слідчим відділом УМВС в області порушено кримінальну справу за ст. 363 п. 1 Кримінального кодексу, що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 2 до 5 років. Ведеться слідство.