Учора севастопольська влада мала точно визначити час і способи знешкодження німецької донної авіаційної міни, яка вже восьму добу тримає в напрузі все місто. На момент верстки номера спеціальна міжвідомча комісія разом з українськими і російськими фахівцями-піротехніками та севастопольською владою вирішували це питання.
Достеменно відомо лише те, що українські і російські вчені відмовилися від парового способу знешкодження міни. Після довгих суперечок експерти вирішили, що найбезпечніше буде спочатку розчинити міну за допомогою хімічних речовин і зменшити її вибухоздатність, а потім спробувати вивезти снаряд на спеціальний полігон, де й підірвати її, або ж перевозити адську машинку одразу. Водночас сапери припускають, що може статись і найгірше. Тож на випадок, якщо міна вийде з-під контролю, для страховки поряд із «трофеєм» горе-підприємців зводять стіну, котра теоретично зменшить радіус дії вибухової хвилі та «зловить» осколки.
Свою підтримку в знешкодженні небезпечного снаряда українським колегам запропонували німці. Втім наразі відомо, що ймовірність такої допомоги лише обговорювалася на позавчорашній зустрічі заступника міністра закордонних справ України Олександра Моцика та радника-посланця посольства Німеччини в Україні Ганса-Йохена Шмідта. «Піротехніки зробили спеціальні збільшені фото снаряда і передали їх представникам Міністерства закордонних справ України, а вже вони показали їх німецьким колегам. Яким буде рішення німців, поки що не відомо», — розповіли «УМ» в Управлінні з надзвичайних ситуацій Севастопольської міськадміністрації.
А допомогти німці можуть, надавши детальний план внутрішнього начиння міни, оскільки знайдена підприємцями протикорабельна донна акустична міна LMB створена німецькими вченими. Українські ж військові її схеми не мають у архівах.
До того ж севастопольські історики вважають, що знайдений на дні Камишової бухти снаряд — один з чотирьох донних протикорабельних, котрі німецькі авіатори скинули на Севастополь 22 червня 1941 року. Науковці кажуть, мовляв, таким чином німці намагалися перекрити входи до бухти. Тоді перша міна впала на суходіл. Її вибух забрав життя кількох людей і зруйнував будинок, нині на місці падіння смертоносного снаряда стоїть обеліск «Першим жертвам війни». Ще два смертоносні боєприпаси поховано в морі.