До уповноваженого Верховної Ради з прав людини Ніни Карпачової звернулося подружжя Ігоря й Галини Скрижевських із проханням захистити їх право мешкати в США. Минулого року їх депортували в Україну на тій підставі, що вони нібито є її громадянами, хоч самі Скрижевські це заперечують, повідомляє донецьке інтернет–видання «Остров».
Ігор і Галина Скрижевські мешкали в Донецьку. У грудні 1900 року пані Галина, а в травні 1991–го — пан Ігор виїхали до Сполучених Штатів за туристичними візами, а невдовзі попросили там політичного притулку. Вони отримали дозвіл на працю в США, номери соціального страхування і платників податків. Після розпаду СРСР Скрижевські відкликали своє прохання про політичний притулок і стосовно них автоматично почали процедуру депортації, але суд на прохання подружжя припинив процедуру, Ігор та Галина зберегли всі права і розпочали бізнес. 1999 року Скрижевським таки відмовили в призупиненні процедури депортації, та вони знов опротестували рішення. 2002 року вища імміграційна апеляційна інстанція США остаточно відмовила у призупиненні депортації. Статус Скрижевських у США не змінювався аж до 2006 року, коли їх затримала імміграційна служба на основі даних про їхнє українське громадянство. На початку минулого року Українське консульство цю інформацію спростувало, і «укро–американців» випустили, та за декілька місяців, в травні 2007–го, їх знову затримали на підставі повідомлення державних органів України про їх українське громадянство і депортували.
«Ми ніколи не були громадянами України, оскільки виїхали в США з СРСР ще до набуття Україною незалежності», — каже пан Ігор. У лютому цього року Донецький окружний адміністративний суд розглянув позов подружжя Скрижевських проти Міністерства закордонних справ та Головного управління МВС у Донецькій області. Суд визнав протиправними дії державних органів, зокрема надання інформації про українське громадянство Скрижевських, що призвело до їх депортації. Своїм рішенням він зобов’язав МЗС та Головне управління МВС у Донецькій області видати Ігорю й Галині тимчасові посвідчення осіб без громадянства для перетину державного кордону України, і депортувати їх до США як країни проживання. Рішення суду ще може бути оскаржене.
У секретаріаті українського омбудсмена заяву Скрижевських прийняли й обіцяють розглянути протягом місяця. «У секретаріаті Уповноваженого з прав людини наше звернення вважають унікальним, оскільки ні з чим подібним за роки незалежності України не зустрічалися», — каже Ігор Скрижевський. Він сподівається, що завдяки омбудсмену права його та дружини незабаром буде відновлено й подружжя зможе повернутися в США.