Учора у Києві за участі Віктора Ющенка відбулися загальні збори Будівельної палати України. Одне із головних питань — реалізація програми «Доступне житло».
Президент сказав, що в жодній країні такий проект не може бути здійснений без участі держави. «Держава має зробити перший внесок для того, щоб запустити цей проект. Третина всіх витрат з будівництва житла має покриватися з бюджету. Для цього треба внести відповідні зміни до нинішнього бюджету і передбачити в ньому більш ніж 2 млрд. гривень для доступного житла. Я буду просити народних депутатів допомогти будівельникам і внести ці поправки, — підкреслив Президент. — Дві третини має виплачувати сам громадянин — за рахунок доступних кредитів на 19—20 років. Доступне житло має бути і для народного депутата, і для Президента, і для вчителя, і для медика, але за умови єдиних нормативів. Я пропоную уже з нинішнього року відмовитися від практики роздавання безплатного житла держслужбовцям. Вони отримують щомісяця кілька тисяч гривень заробітної плати, таким чином вони можуть собі дозволити купити житло в кредит, виплачуючи його протягом 10—15 років», — підкреслив Президент.
Крім цього, Віктор Ющенко запропонував внести зміни до бюджету, які б передбачали безкоштовну процедуру відведення земель під зведення доступного житла, і закликав місцеві органи влади виділяти такі ділянки. Адже сьогодні майже 30 — 40 відсотків вартості квадратного метра нараховується саме через дороговизну земельних ділянок.
Аби повною мірою реалізувати програму «Доступне житло», на переконання Президента, треба переглянути систему кредитування і зниження відсоткових ставок, і це реально можна зробити уже нині. Теперішня кредитна ставка 9—9,9 відсотка буде швидко мінімізована, доступне житло має коштувати 560—600 доларів за кв. метр, переконаний Віктор Ющенко. До речі, він безпосередньо під час цього засідання дав доручення голові Нацбанку якнайшвидше розробити і узгодити з усіма зацікавленими установами механізм здешевлення кредитної ставки.
Програму «Доступне житло» Президент підтримав своїм указом ще влітку — в Полтаві, де за участі «Київміськбуду» було введено перший будинок з цього проекту: квадратний метр там коштував усього три тисячі гривень. Зараз за цим проектом у місті зводиться кілька будинків у самому центрі, а квадрат коштує трохи менше чотирьох тисяч. Землю будівельникам місцева влада виділила безкоштовно.
Для того, щоб програма набула національного значення, Верховна Рада має прийняти закон «Про доступне житло» — тоді можливо буде вирішити проблему черг на житло, а в ній стоїть майже 1,3 мільйона наших співвітчизників. Досвід Полтави, де черги суттєво зменшилися, свідчить: цю проблему можна вирішити.