Основна причина падіння долара — прагнення Федеральної резервної системи Сполучених Штатів Америки зробити більш дешеві гроші. «Як наслідок — ми маємо колапс на всіх фінансових ринках, в усіх розвинених і не дуже країнах», — зазначає експерт Українського фондового центру Владислав Перевишко. Навіть Японія, яка славилась найдешевшими фінансовими ресурсами, почала потерпати від цього, не кажучи вже про Україну. «Виникла елементарна криза ліквідності: нема грошей і все. І десь їх треба брати», — додає експерт. Звичайно, Федеральна резервна служба, фактично — Нацбанк США, декілька разів ухвалювала рішення про зниження відсоткової ставки. Тобто до здешевлення долара як кредитного ресурсу. Автоматично ж знижувався і валютний курс.
Прогнози є різні, серед найгірших — відношення євро до долара становитиме 1,8—1,9. Чи падатиме курс долара в Україні далі — питання складне. З одного боку, ми маємо достатньо підстав, аби «зелений» повернувся на попередню позицію: вже на початку наступного місяця знову зросте пропозиція грошей, банкірам уже не треба буде за всяку ціну продавати долар, аби отримати гривню. Тому вже у перших числах квітня долар може знову коштувати 5 гривень. Утім більшість експертів, погоджуючись з імовірністю «контрнаступу» американської валюти, стверджують, що це може статися не у квітні, а лише через кілька місяців — надто багато залежить від міжнародних тенденцій.
У важкій ситуації нині опинилися вкладники банків. Той, хто взяв кредит у валюті, а зарплату отримує у гривнях, може тішитися — надлишок курсової різниці можна покласти собі у кишеню. Гірша ситуація у власників депозитних рахунків — тут зниження курсу грає не на руку. Втім достроково розривати договори з банком та переводити свої заощадження у євро чи гривню експерти не радять. По–перше, втратите на достроковому розірванні рахунку, а по–друге, не виключено, що євро нині знаходиться на своєму ціновому піку.
І ще одне: якщо ви вирішили купувати нерухомість, то варто поквапитися. Ті, хто вже уклали хоча б попередню угоду, можуть виграти від валютної нестабільності. Але зазвичай у такій ситуації власники квартир просто піднімають ціни.