Норми та значки «ГПО» (готовий до праці й оборони) для нинішніх школярів уже не є обов’язковими. Натомість деякі зі старшокласниць змушені здавати дещо інші норми — теж «ГПО», але... «готова до панельного обслуговування». Подібне ще донедавна практикувала міжнародна злочинна група, яка підбирала й вивозила до Росії юних донеччанок, приречених працювати там «нічними метеликами».
Учасники групи, яку нещодавно викрили тутешні правоохоронці, підбираючи клієнток, враховували їх недосвіченість та наївність. Усім щедро обіцяли світле «модельне» майбутнє у вигляді добрих заробітків та інших благ цивілізації. Натомість відразу після приїзду до Москви в юнок відбирали документи, а їх відправляли до низькосортних борделів.
Як розповів співробітник відділу управління боротьби з незаконною торгівлею людьми обласної міліції Андрій Небитов, певного колориту ситуації додає та обставина, що «клієнток» у одному з містечок Донеччини підшуковувала та вербувала 57–річна вчителька фізкультури. «Працюючи в школі викладачем фізичних занять, жінка мала доступ до інформації про дівчат із неповних та неблагополучних сімей із низьким рівнем достатку, — розповів «УМ» Андрій Небитов. — Серед таких, звісно, вибирала симпатичних та фізично здорових і переправляла їх сину до Москви для подальшої сексуальної експлуатації».
Вербувала наївних юнок також уже бувала у схожих схемах 26–річна жінка, яка завдяки тій же вчительці теж певний час спершу працювала на панелі в Москві, а потім перейшла на організаційну роботу. Тобто підбирала донецьких дівчат для свого московського сутенера. Прикметно, що в 2003 році жінка вже була засуджена за торгівлю людьми до п’яти років позбавлення волі з відстрочкою виконання вироку на два роки.
У ході операції, що проводилася спільно донецькими та московськими правоохоронцями, був затриманий і 33–річний уродженець Донецької області, який нині є громадянином Росії. Разом із ним знайшли й двох «свіжих» донеччанок, яких щойно привезли до Москви. Також із неволі визволили одну з потерпілих, привезену сюди понад два роки тому. За відмову працювати на панелі донеччанку неодноразово жорстоко «виховували». Підтвердженням цьому стали переломи кількох ребер та «відбиті» деякі внутрішні органи, видалені потім у ході хірургічної операцї.
Поки на волі опинилися лише троє наших співвітчизниць, хоча відомо, що за час діяльності жінок до сексуального рабства за кордон потрапило не менше десяти неповнолітніх. Проте їх точну кількість ще має встановити слідство. Зі слів постраждалих відомо, що сутенер завжди мав у «обоймі» 15 дівчат і замовляв заміну лише тоді, як якась із них «зношувалася». А останнє траплялося нерідко, адже бранки жили вдесятьох у однокімнатній квартирі, отримували мізерні кошти на невибагливі харчі й зазнавали жорстоких побоїв за найменший непослух.