Майже тиждень севастопольці живуть фактично за умов надзвичайного стану. Водночас люди не втрачають надію на те, що цей жах минеться благополучно. Втім на вікнах своїх будинків вони, як у часи війни, завбачливо наклеюють паперові хрести. А що як «трусоне»? До того ж, за інформацією МінНС, ядро міни містить близько тонни вибухових речовин у тротиловому еквіваленті (!) й при необережному поводженні здатне знищити цей район Севастополя.
Після низки досліджень українські науковці дійшли до невтішного висновку — снаряд зберіг сильніші, ніж передбачалося, вибухові властивості, а тому розчиняти міну хімікатами чи паром теж украй небезпечно. У разі вибуху пекельної машинки діаметр воронки може «розповзтися» на кілька десятків метрів. А потужна вибухова хвиля спровокує зсув грунту, що повністю накриє вулицю Ревякіна (вона з'єднує вокзал із центром міста) і виб'є шибки та рами в усіх будинках у радіусі майже двох кілометрів. Луну від вибуху почують навіть у іншому кінці міста, а осколки долетять аж до панорами «Оборона Севастополя».
Тому зараз міська влада готується до всіх можливих варіантів розвитку ситуації: створено спецiальну комісію, міліція тримає в оточенні прилеглі території, а будівельники облаштувують під'їзні шляхи й ідеально вирівнюють покриття дороги, якою снаряд, можливо, везтимуть на полігон.
Севастопольську ситуацію тримають під особистим контролем Президент України Леонід Кучма і міністр із питань надзвичайних ситуацій Григорій Рева. В підготовці операції з ліквідації боєприпасу беруть участь фахівці з Сімферополя, Києва, Севастополя, Павлограда, Санкт-Петербурга.
Науковці вже направили до Павлоградського порохового заводу зразки з хвостової частини міни для лабораторних аналізів, повідомляє «Форум». Результати досліджень допоможуть визначити найбезпечніший спосіб ліквідації боєприпасу. До того піротехнічний загін морської інженерної групи Війського-морських сил разом з українськими й російськими фахівцями, котрі займаються утилізацією боєприпасів, обрати кращий спосіб знешкодження міни не беруться. Для безпеки саперам можливо доведеться заморозити міну, за іншим варіантом — вони перетворять начиння снаряду в гель, або спробують виплавити його з корпусу боєприпасу. Ускладнює ситуацію і те, що опис секретних приладів міни типу LMB в архівах Військово-морського флоту не зберігся.
Водночас з'ясувалися й те, яким чином горе-підприємцям вдалося витягнути міну на берег. Місцеві жителі розповідають, що ті дістали «трофей» з дна моря за допомогою спеціального крану, після чого поклали її у вантажівку й везли до свого гаража через усе місто! Найімовірніше, чоловіки вважали, що везуть гідравлічний буй з цінним електронним начинням, яке можна буде потім продати. А привезли біду й на свою голову, і на голову сотень невинних людей.
Один із потерпілих досі перебуває у реанімації. «Чоловікові довелося ампутувати обидві руки, його стан зараз дуже важкий. Він прийшов до тями, але не може говорити», — повідомили «УМ» у реанімаційному відділенні першої місцевої лікарні Севастополя.